Sarı bela: Taksiciler, İstanbul’u kilitlemekle tehdit etti

Günün sözü

Maskeyi kafasına takan turizm işletmecisi Gökhan Durgun: “Benim gibi kafaya takın, ağza değil. Maskeyi kafama takıyorum, virüsü kafama takmıyorum.”

Facebook
Twitter
Instagram
15 Temmuz gazileri AKP Genel Merkezi önünde eylem yapmak istedi

Kendileri adına toplanan paraların verilmediğini iddia eden 15 Temmuz gazileri, dün gece AKP Genel Merkezi önünde eylem yapmak istedi. Bazı haber merkezleri 15 Temmuz gazilerinin, polisin sert müdahalesine uğradığını ve gözaltına alındıklarını duyurdu.

+ Polis müdahalesi sonucu yaralanan bir gaziye yapılan ilkyardım müdahalesi, eylemciler tarafından kayıt altına alındı. Gazilerden biri, “Ak Parti’ye bakın. Külliye’nin yaptığına bakın” diyerek tepki gösterdi.

+ Bir başka cep telefonu kaydındaysa eylemci, 15 Temmuz gazilerinden ikisinin polis tarafından darp edildiğini ve ambulansla hastaneye kaldırıldığını söyledi.

+ Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamadaysa, 15 Temmuz gazilerine herhangi bir polis müdahalesi ya da gözaltı işlemi yapılmadığı belirtildi.

Sarı bela: Taksiciler, İstanbul’u kilitlemekle tehdit etti

Ekrem İmamoğlu’nun, İBB’ye bağlı beş bin taksiyi kiraya vereceklerini açıklaması taksiciler arasında tepkiye neden oldu. İmamoğlu’nun açıklamasının ardından plaka fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandığını söyleyen bir galerici, “Birkaç gün önce 2 milyon 200 bin TL civarında olan taksi plaka fiyatları bugün 2 milyon TL dolayına indi” diye konuştu.

+ Oto Center’de taksi plaka alım-satımı yapan bir firmanın sahibi Gürsoy Atlı, “Esnaf eski esnaf değil. Anında İstanbul’u kilitler” diyerek, üstü kapalı tehditte bulundu.

İstanbul dahil beş ilin emniyet müdürü değişti

İstanbul, Adana, Kahramanmaraş, Niğde ve Gümüşhane’ye yeni emniyet müdürleri atandı.

+ Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na atanan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla uzun süredir anlaşmazlık içinde olduğu öne sürülmüştü. Kısa bir süre önce ‘istifadan vazgeçirilen’ Soylu’nun atamalara ağırlığını koyduğu kulislere yansıyan bir başka haber.

+ Reuters Enstitüsü, 40 farklı ülkede dijital haber takibi alışkanlıklarını inceleyen Dijital Haber Raporu‘nu yayınladı:

  • Türkiye’de haber kaynağı olarak en güvenilir kanallar Fox TV, NTV ve Sözcü.
  • Güven sıralamasına girebilen haber kaynaklarının el alt sırasındaysa Oda TV, Sabah ve Ahaber bulunuyor.
  • Habere erişim amacıyla sosyal medya mecralarının kullanımında ise ilk sırada Facebook geliyor. Onu sırasıyla YouTube, Instagram, WhatsApp ve Twitter takip ediyor.
+ Avrasya Araştırma’nın başkanı Kemal Özkiraz, yaptıkları son anket ışığında HDP ile Selahattin Demirtaş seçmeninin ayrıştığını savundu. Özkiraz, “HDP seçmeni, Demirtaş dışındaki herkesi adeta parti bürokratı olarak görüyor. Lider Demirtaş. O, kimi işaret ederse HDP seçmeni ona oy verir” diye konuştu.

+19 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve enstitüler kuruldu. Bunlardan en dikkat çekeni, Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü.

+ Başak Demirtaş’a ‘cinsiyetçi hakaret’ ve ‘cinsel saldırı tehdidi’nde bulunan V.M., tutuklandı.

+ Velilerden bazıları, cumartesi yapılacak LGS sınavının ertelenmesini istediklerini söyledi.

+ Can Dündar’ın yayın yönetmenliğini yaptığı “ozguruz20.org”a RTÜK’ün girişimiyle mahkemece erişim engeli getirildi.

+ Gezi Parkı eylemleri sırasında gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu Gaziler Sokak’ta anıldı.

+ Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Başbakanken ihalelerde nelerin döndüğünü gördüm, müdahale edecektik parti içi darbe oldu” dedi.

+ AKP tarafından yaptırılan ankete göre AKP ve MHP’lilerin yüzde 90’ı, İYİ Parti tabanının yüzde 70’i ve CHP tabanının yüzde 40’ı, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını doğru buluyor.

Kulis: Vaka sayısı 2 bini aşarsa gevşetilen önlemler dönebilir
‘Normalleşme’ döneminde gevşetilen önlemlerin, günlük vaka sayısının 2 bini aşması durumunda yeniden hayata geçebileceği öne sürüldü. Hürriyet’in kulis haberinde, bu konunun, hükümetin değerlendirme toplantılarında görüşüldüğü belirtildi.
Deksametazon: ‘Şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç’

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ‘deksametazon’ adlı ucuz ve kolayca bulunabilen bir ilacın ağır koronavirüs hastalarının kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. İlacın solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir azalttığı görüldü.

Araştırma: ‘Açılma’yı yanlış bulanlar yüzde 48, en büyük sorun ekonomi

IPSOS, 18 yaş üstü 800 kişiyle 29 Mayıs-5 Haziran’da görüşerek bir araştırma yaptı. Buna göre yurttaşların yüzde 48’i ‘açılma’ kararını yanlış buluyor, yüzde 41 ise bu kararın doğru olduğuna inanıyor. 11 Mart’tan bu yana ilk kez ekonomi yüzde 43’le ‘en büyük sorun’ olarak görüldü. Aynı soruya ‘salgın’ yanıtını verenler ise yüzde 39.

Fahrettin Koca: “Maskesiz dolaşanları, maske takıyormuş gibi yapanları uygun dille uyaralım.”

+ Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize, Şanlıurfa, Yalova ve Bitlis’le birlikte maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı il sayısı 44’e çıktı. Bursa’nın beşi merkez, altı ilçesinde de maske zorunlu.

+ Hükümet, seyahat yasağının kalkmasıyla vakaların Anadolu illerine yayıldığını değerlendiriyor. Buna göre İstanbul dışındaki vaka oranları yüzde 60’a yükseldi.

+ Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol: “Üniversite sınavının yapılması beni çok endişelendiriyor. Büyük bir pike neden olabilir.”

+ Ankara Tabip Odası, Ankara genelinde Covid-19 tanısı konulan sağlık çalışanı sayısının 437’ye yükseldiğini duyurdu.

+ Çin’in başkenti Pekin’de 100’ü aşkın yeni vakanın tespit edilmesi üzerine yetkililer, durumun ‘aşırı derecede ciddi’ olduğunu açıkladı. Pekin’de çıkan yeni vakalar hakkında neler biliniyor?

+ ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde kullanımından vazgeçilen hidroksiklorokin adlı ilacı iki hafta boyunca kullandığını ve yan etki görmediğini söyledi. Hidroksiklorokin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde Covid-19 tedavisinde kullanılıyor.

+ İlaç firması AstraZeneca, geliştirilecek koronavirüs aşısının Covid-19’a karşı muhtemelen bir yıl koruma sağlayacağını açıkladı.
+ Vaka sayısını sıfırlayan Yeni Zelanda’da 25 günün ardından iki kişide Covid-19 tespit edildi.

+ Duruşmaların görülmeye başladığı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde uzun kuyruklar oluştu.

+ İstanbul’da dün gece yapılan ‘yeni normal’ denetiminde, 41 işyeri ve dört konaklama tesisine ceza kesildi.

Miçotakis: Türkiye boru hattı rüyasından vazgeçerse ortaklık yapabiliriz

Türkiye’nin bölgede kontrol sağlamaya çalıştığını söyleyen Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, “Türkiye, yayılımcı boru hattı rüyasından vazgeçerse bizimle eşit şartlarda ve yasalara uygun bir ortaklık yapabilir, ama bir mahalle kabadayısı olarak değil” dedi.

Isınıyor: Kuzey Kore sınırdaki ortak irtibat bürosunu havaya uçurdu 

Güney Kore, Kuzey Kore sınırındaki Kaesong bölgesinde bulunan ortak irtibat bürosunu havaya uçurduğunu duyurdu. Büro, pandemi nedeniyle ocak ayından bu yana boştu. Kuzey Kore, Güney ve Kuzey’i ayıran askerden arındırılmış bölgeye girmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

+ Son dönemde gerilim artırıcı politikaların mimarı olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong kimdir?

+ Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, UNESCO Genel Direktörü General Audrey Azoulay ile Ayasofya’!yı görüştü.

+ 800’den fazla kaplumbağanın babası olduğu tahmin edilen Diego adlı 100 yaşındaki dev Galapagos kaplumbağası, üreme programına katıldığı ABD’den emeklilik günlerini geçireceği Espanola adasına taşındı.

+ Boston Dynamics’in ürettiği robot köpek Spot, satışa sunuldu. ‘Ticari ve endüstriyel’ kullanım için satılacak ‘Spot’un fiyatı 74 bin 500 dolar.

Antalya’da milyon lira değerlik ev Bitcoin’le satıldı

Antalya’da değeri milyon lirayı bulan villa kripto para birimi Bitcoin’le satıldı. Alıcı, canlı yayınla villayı gezdi. Evsahibiyle video konferansla bir araya gelerek pazarlık yaptı. Bu satış, Türkiye’de Bitcoin’le yapılmış en yüksek değerli gayrimenkul satışı.

Suriye’nin kuzeyinde bazı bölgeler Türk Lirası’na geçti

Suriye para birimi, ABD yaptırımları ile düşmeye devam ederken, ülkenin kuzeyindeki küçük kasabalar maliyetleri düşürmek için Türk Lirası kullanmaya başladı. Birleşmiş Milletler, 11 Haziran’da Türkiye’den Suriye’ye yüklü miktarda Türk Lirası sevkiyatı yapıldığını duyurdu.

‘ Bilim Kurulu’nun adı daha az duyuluyor’

Sedat Ergin: “Salgının yeniden zemin kazanmaya başlaması, belli ölçülerde kapsamlı normalleşme adımlarının haziran ayı başında yürürlüğe girmesinin ertesinde ortaya çıkmıştır. Normalleşmeye geçiş evresindeki karar alma süreçlerinde Bilim Kurulu’nun adının daha az duyulmaya başlanması da, bu çerçevede kayda değer bir faktör olarak vurgulanmalıdır. Neredeyse bir ay sonra vakalarda yeniden 1.500 eşiğine geldiğine göre, bu kez duyduğumuz işaret fişeğinin değil çalan tehlike çanlarının sesi olmalıdır.”

‘Lince maruz kaldım, yalnız bırakıldım’

Zülal Kalkandelen: “At yarışlarının gerisindeki sistematik zulüm konusunda yazdığım yazıdan sonra, Twitter’da günlerce sosyal medya lincine maruz kaldım. Çok sayıda hesaptan şahsımı hedefleyen son derece çirkin hakaret, küfür ve cinsel içerikli paylaşımlar yapıldı. Benim için siyasi parti başkanlarının, Adalet Bakanı’nın yorumda bulunmasını beklemiyordum tabii, yanlış anlaşılmasın. Ama kadın örgütlerinin, medya mensuplarının ve hayvan hakları derneklerinin o yoğun saldırıyı görüp susmaları, bir kez daha yalnız hissettirdi.”

‘HDP’li arkadaşlarım da var, çok değil ama…’

Murat Sevinç: “Demokrasi, özgür basın, güçler ayrılığı, serbest siyasi faaliyet, temel hak ve özgürlükler vs. çok önemli. Abartılmaması kaydıyla. Ölçülü olmalı. Azla çok arası, orta karar. Ortalamadan biraz daha az sanki. Fakat çok az da değil, ikisinin arası. Çeyreğin biraz üstü, yarımın az altı gibi. İşte tam o zaviyede demokrasi çok güzel bir şey olur. HDP’li arkadaşlarım da var. Çok değil ama…”
+ Gastronomi yazarı Evren Aybars’tan ‘basit ve zahmetsiz’ dediği Ciabatta ekmeği tarifi: “Yoğurmak yok, toplasanız 10 dakika işçilik ya var ya yok, toplamda üç buçuk saat gibi bir süre gerekiyor.”
+ Bu yıl online olarak düzenlenecek ‘Onur Haftası’nın detaylarını komite üyesi Mine Beler anlatıyor.
+ ‘Beni Bana Bırak’ teklisinin videosunu yayınlayan Yasemin Mori: “Baskılanan, yadırganan, toplum tarafından dışlanan, hor görülen her bireyin kendisi olma hakkını savunan bir dille BeniBanaBırak diyoruz.”
+ SALT’ın ‘Cengiz Bektaş ile Mimari Üretimleri Üzerine Söyleşi’ kitabı PDF formatında erişime açıldı.
+ Spotify olan ülkelerde günlük en çok dinlenilen şarkıyı gösteren web sitesi: Türkiye’de bugün zirvede yer alan şarkı ise Patron&Sagopa Kajmer’den ‘Siyah’
Türk-Amerikalı müzisyen ve iletişimci Su Sonia Herring, Türkiye’de Afro-Melez büyümeyi ve ırkçılığı, konuklarıyla ele alıyor.
+ Zeynep Ocak’ın sunuculuğunu yaptığı ‘Yaşayan Evler’ podcastinde, KALT’ın mimarları Ozan Akyol ve Erman Çağlar ev hayatlarını anlatıyor.
+ Gazeteci Alp Ulagay’ın Galatasaraylı eski futbolcu Dean Saunders’la yaptığı söyleşi: “Graeme Souness’in bayrak dikmesinin sebebi, Fenerbahçeli bir yöneticinin ona ‘sakat’ demesi sanırım.”
+ Pandemi sürecinde eski konserlerini yayınlayan Radiohead, 2018’de São Paulo’da verdiği konserin kaydını paylaştı.
+ Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun hikayesini oğlu anlatıyor: “Yoğun bakımdayken ‘Bunun sonu yok’ dedi.”
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın