Savunma darp ediliyor

Günün sözü

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı’ya müdahale eden sivil polis: “Sen kimsin lan!”

Facebook
Twitter
Instagram
Savunma darp ediliyor

Cuma günü Türkiye’nin çeşitli kentlerinden yürüyüşe başlayan 58 baro başkanı, Ankara girişinde polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Baro başkanları ve avukatlar, AKP’nin avukatlık yasası ve baroların yapısına yönelik müdahale hazırlığına karşı ‘Savunma Yürüyor’ adlı yürüyüş başlatmıştı. Avukatlar, hükümetin ‘çoklu baro’ hazırlığına karşı çıkıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, baro başkanlarının yürüyüşüne izin verilmeyeceğini ancak araçlarla şehre girilebileceğini açıkladı.

+ Polisin, Ankara’da yürümek isteyen baro başkanlarını darp ettiği görüntüler kameralara yansıdı.

+ Baro başkanlarının darp edildiği sırada Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, beraberindeki 15 baro başkanıyla Anıtkabir’i ziyaret etti. Feyzioğlu’nun ziyareti tepki çekti.

+ Ankara’ya girmelerine izin verilmeyen baro başkanları, oturma eylemine başladı. Polis, oturma eylemi yapan baro başkanlarını bir kez daha darp etti.

+ Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, eylemdeki meslektaşları için getirdikleri yiyecek ve suya polislerce el konduğunu duyurdu.

+ İstiklal Caddesi üzerindeki İstanbul Barosu önünde bir araya gelen avukatlar, sloganlarla tepki gösterdi.

+ Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 58 baro başkanının yürüyüşüyle ilgili “Henüz teklif yok, hangi maddeye karşı çıkıyorsunuz” dedi.

‘Muhbir’ vatandaş

CHP’li vekil Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı rapora göre, 2019 yılında savcılıklara yapılan ihbar sayısı yüzde 118 artışla 176 bin 380 oldu. İşleme alınan 167 bin 293 ihbar dosyasından sadece yüzde 14’ü hakkında soruşturma talimatı verildi.

◉ Fotoğraflarla: Bursa’nın Kestel ilçesinde yaşanan selde beş kişi hayatını kaybetti, kaybolan bir kişi aranıyor.

◉ İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, İBB’nin taksi projesini kabul etmediklerini ve ‘Türkiye’de siyasetin de kaderini değiştirecek’ bir topluluk olduklarını söyledi.

+ Sektör temsilcileri ne düşünüyor? BBC Türkçe’nin video haberi

◉ Geceyarısı itibarıyla benzinin litre fiyatına 24, motorinin litre fiyatına ise 23 kuruş zam yapılacak.
◉ CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzonspor forması giydiği basın açıklamasında, Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın siyasi kimliğiyle maç sonuçlarını belirlediğini söyledi.

◉ Adli Tıp Kurumu’nun TBMM’ye gönderdiği ölümle biten 34 obezite ameliyatına ilişkin raporda, ölümlerde hem teşhis hem de hekim hatasının ciddi oranda etkili olduğu tespiti yapıldı.

◉ Bu yıl salgın nedeniyle dijital ortamda düzenlenen 28’inci İstanbul Onur Haftası, 28 Haziran’a kadar devam edecek.

Bilim Kurulu: Dalgalanmanın sebebi ‘kural tanımayan’ yüzde 30

Bilim Kurulu’nun tespitlerine göre, vakalardaki dalgalanmaların en önemli nedeni ‘aşırı rahat davranan’ genç yaştakiler. Gelecek korkusu kurallara uyma oranını arttırsa da kural tanımazların oranı halen yüzde 30’larda seyrediyor.
DSÖ: Koronavirüs vakalarında artış rekor düzeyde

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son 24 saatte tespit edilen yeni vaka sayısının 183 bini geçerek rekor kırdığını açıkladı. Yeni vakaların çoğu Amerika kıtasından.

◉ İstanbul’da dört hastadan alınan örneklerle virüsün genetik haritası çıkarıldı. Genetik mutasyonlarından, Avrupa kaynaklı olduğu anlaşıldı.

◉ İstanbul’da salgın tedbirleriyle bir dönem azalan hava kirliliği oranı, normalleşme süreciyle beraber yüzde 38 arttı. Normalleşen İstanbullular süreçten neler bekliyor? BBC Türkçe’nin video haberi

◉ Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Covid-19 testinin pozitif çıktığını ve durumunun iyi olduğunu duyurdu.
◉ Koronavirüs vakası sayısı birkaç gün önce 1 milyonu aşan Brezilya, ABD’den sonra Covid-19 ölümlerinin 50 bini aştığı ikinci ülke oldu.

◉ Salgınla mücadelede örnek ülke olarak gösterilen Güney Kore’de sağlık yetkilileri, salgında ikinci dalganın görüldüğünü açıkladı.

◉ Hollanda’nın Lahey kentinde koronavirüs yasaklarını protesto eden 400 kişi gözaltına alındı.

◉ Almanya’da başta bir mezbaha olmak üzere vakalardaki bölgesel patlamalar, ülkedeki bulaştırma katsayısını 0.89’dan 2,03’e yükseltti.

Bolton: Trump’ın Halkbank sözleri bir ilkti

ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Halkbank’ın yargılandığı davayla ilgili sözlerinin ‘yargıya müdahale’ niteliği taşıdığını ve daha önce hiçbir başkandan böyle sözler duymadığını söyledi.

Türkiye’nin hangi ülkelerde askeri varlığı bulunuyor?
Sudan’daki tartışmalı Sevakin Adası hesaba katılmazsa Türkiye’nin en az 13 ülkede askeri varlığı bulunuyor. Birçoğunda Türk askeri uluslararası barış gücü çerçevesinde görev yapıyor.
+ Global Fire Power’ın 2020 raporuna göre, Türkiye, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler içinde donanması en büyük beşinci ülke.
◉ Sibirya’nın kuzeydoğusundaki Verkhoyansk kasabasında hava sıcaklığı 38 dereceye ulaştı. Bu, Kuzey Kutup Dairesi’nde kayıt tutulmaya başlandığı 1885’den bu yana görülen en yüksek sıcaklık.

◉ Hindistan, geçen hafta 20 Hindistan askerinin hayatını kaybettiği Galwan Vadisi’nde yaşanan çatışmada en az 40 Çinli askerin hayatını öldürüldüğünü duyurdu.

◉ Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da elektrikli deniz otobüsleri hizmete girdi.

◉ Çöpçatanlık uygulamalarında, kedili profil fotoğrafı kullanan erkeklerin ‘buluşmaya daha az uygun’ olarak algılandığı ortaya çıktı.

◉ Tepkilere rağmen: Çin’de 10 gün sürecek köpek eti festivali başladı

‘Hesap hareketleri’: Yerlikaya ‘sporcu şeref aylığı’nın da mimarı 

Vakıfbank’a atanmasıyla maaş sayısı dörde çıkan cumhurbaşkanı danışmanı Hamza Yerlikaya’nın milletvekili olduğu dönemde, ‘sporcu şeref aylığı’ düzenlemesinin mimarı olduğu ortaya çıktı. Yerlikaya, 40 yaşından sonra başlayan ödeme takvimine göre, dört yıldır bu maaşı da alıyor.

TÜİK: Tüketici güven endeksi Haziran’da yükseldi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksinin, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artarak, 59,5’ten 62,6’ya yükseldiğini açıkladı.
◉ 1 Temmuz’dan itibaren hesap ekstresi ve hesap özeti gibi bilgiler, çoğu yabancı olan şirketlerin mail hizmeti yerine mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile yollanacak.

◉ Dünyanın en büyük yatırımcıları arasında yer alan Jim Rogers, kripto para Bitcoin’in değerinin sıfıra ineceğini söyledi.

◉ İktisatçı Thomas Piketty, ırkçılık ve sömürgeciliğin yaşattığı zararın onarılabilmesi için ‘iktisadi sistemin değişmesi’ gerektiğini savundu.
◉ Erkan Oğur, Derya Türkan ve İlkim Deniz, yedi şarkıdan oluşan ‘Dokunmak’ albümünü yayınladı.

◉ Bir Caddenin Fenomenolojisine Giriş: İstiklal Caddesi

◉  ABD’li rapçi Snoop Dogg, Ocak ayında hayatını kaybeden NBA efsanesi Kobe Bryant’ı bir şarkıyla andı: ‘Let’s Do It Mamba Style’

◉ ‘Fularsız Entellik’te Immanuel Tolstoyevski’nin konuğu gazeteci Nevşin Mengü. İkili, sosyal medya çağında gazetecilik ve hakaret dilini konuşuyor.

Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın 2005 yılında, Macar asıllı ABD’li işadamı George Soros’la yaptığı söyleşi. Soros, hakkındaki iddialar ve özel hayatına dair soruları da yanıtlıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın