Sürprizlere açık: Fransa Bisiklet Turu başladı

Cem Agan

107 yıl önce Fransa topraklarında, sadece bir kişinin bitirebileceği bir yarış olarak tasarlanan Fransa Bisiklet Turu, bu kez bir kişinin bile sağlığını kaybetmemesi için alınan önlemler altında “grand départ” verdi.

Geçtiğimiz cumartesi Nice’de başlayan büyük tur, 20 Eylül’de klasik Paris Champs-Élysées etabıyla sona erecek.

Alışılanın aksine bu yıl Fransa sınırlarını aşmayacak olan turda, Covid-19 önlemleri kapsamında seyirci sınırlaması uygulanacak. Ayrıca, izleyicilerin bisikletçilere iki metreden fazla yaklaşmalarına, onlardan imza almalarına ve sporcularla selfie çekmelerine izin verilmeyecek.

Bisikletçiler bu yıl sekizi zirve finişi olmak üzere, 21 etap boyunca tam 3 bin 470 km pedal çevirecekler. 

Gözler son şampiyonun üzerinde

Geçen yılki üstün performansıyla, henüz 22 yaşında sarı mayoyu kazanan ilk Kolombiyalı olan Egan Bernal, bu sene de takımı Ineos Grenadiers ile şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olarak gösteriliyor. Eğer Bernal bu yılı da zaferle tamamlarsa, Laurent Fignon’dan sonra 24 yaşın altında turu üst üste iki kez kazanma başarısı gösteren ilk bisikletçi olacak. Takvimin diğer büyük yarışları İtalya ve İspanya turlarını hedefleyen Ineos’un ağır topları Geraint Thomas ve Chris Froome’un yokluğunda, genç Kolombiyalının sınırlarını daha çok zorlaması gerekecek.

Turda şampiyonluğu sürpriz olmayacak bir diğer yarışçı, Fransa’ya çok formda gelen Jumbo-Visma’nın Sloven bisikletçisi Primoz Roglic. Roglic, Haziran sonunda Slovenya şampiyonluğunu elde ettikten sonra katıldığı Tour de l’Ain’i de kazanma başarısı gösterdi.

Gözlerin üzerinde olacağı diğer bisikletçiler, 35 yıllık hasreti sona erdirmek isteyen Fransızlar: Deceuninck-Quick Step’ten Julian Alaphilippe, Groupama-FDJ’den Thibaut Pinot ve Ag2r La Mondial’den Romain Bardet. Fransa Bisiklet Turu’nun bu yıl olağanüstü şartlar altında gerçekleşiyor olması nedeniyle seyirci baskısının azalması, hatta Bastille Günü’nde vatandaşlarını gururlandırma misyonunun takvimin azizliğine uğraması, tecrübeli Fransızların şansını hiç olmadığı kadar çok artırmış olabilir.

Bu yıl hemen tüm spor dallarında karşılaşılan sürpriz şampiyonlukların bir yenisinin sarı mayo altında yaşanması, turun II. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez temmuz ayı dışında düzenlenmesinden daha şaşırtıcı olmayabilir ya da Bask Ülkesi’nin çılgın çocuklarının çığlıkları Pireneler’de daha az yankılanabilir. Kesin olan şey; bisiklet sporunun zirvesine doğru basılacak her pedalda mutluluk hormonu salgılayanların yine sadece bisikletçiler olmayacağı…

Fransa Bisiklet Turu, bugün Nice-Sisteron arasında gerçekleştirilecek 198 km’lik üçüncü etapla devam ediyor…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın