TTB, Bakan Koca’nın sözlerini çelişkili buldu

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanı Mike Ryan: “Aşı bulunmadan dünya nüfusunun yeterli düzeyde bağışıklık oluşturması yıllar alabilir. Bu virüs hiç bitmeyebilir.”
📰 Gündem
● Vefa Sosyal Destek Grubu’na silahlı saldırı: İki kişi hayatını kaybetti

Van’da Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerini taşıyan araca yönelik uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda iki kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı. Taziyelerini ileten hükümet üyeleri, saldırının PKK kaynaklı olduğunu savundu.

● Araştırma: Türkiye’nin yüzde 66.2’si Covid-19’un seyrinden endişeli

Optimar Araştırma’nın ‘Nisan Ayı Koronavirüs Özel Araştırması’na göre Covid-19’un Türkiye’de seyrinden endişelenenlerin oranı yüzde 66.2, endişelenmeyenlerin oranı ise yüzde 29.9. Yüzde 3’ün ise konuya dair fikri yok. Katılımcıların yüzde 94’ü salgına karşı tedbir aldığını söylüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i, tedbirlerle ilgili soruya ‘gerekmedikçe evden çıkmıyorum’, yüzde 55’i ‘sık sık kolonya kullanıyorum’, yüzde 40 ‘evden çıkmıyorum ve eve misafir kabul etmiyorum’ yanıtı verdi.

● Erdoğan’dan partisine talimat: İş Bankası hisse devrini tamamlayın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri için yürütülen çalışmanın 10 gün içinde bitirilmesi yönünde talimat verdiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre AKP, Demokrat Parti’nin 1953 yılında çıkardığı ve Atatürk’ün vasiyetine rağmen tüm mirasını Hazine’ye devreden yasayı örnek alacak.

● CHP’den seçim için destek: Gelecek ve DEVA’ya vekil transferi olabilir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’ne seçime girebilmeleri için milletvekili verebileceklerini söyledi.

● Ankara Barosu’ndan Diyanet’e suç duyurusu: ‘Soruşturmaya yer yok’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkındaki suç duyurusu için ‘soruşturmaya yer yoktur’ kararı verildi. Ankara Barosu, eşcinselleri hedef aldığı iddiasıyla Erbaş hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

● Yavaş’tan Gökçek’e suç duyurusu: Parayı başka işler için kullandı

Ankara’nın eski belediye başkanı Melih Gökçek’in, ‘Tatlar Arıtma Tesisleri’nin yenilenmesi’ gerekçesiyle belediye meclisinden 2007 ve 2009 yıllarında 536 milyon TL borçlanma yetkisi aldığı ancak bu parayı başka işler için kullandığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gökçek hakkında, ‘görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

▶︎ Yavaş kısa bir süre önce, ASKİ’nin borularının acil olarak değiştirilmesi için belediye meclisinden talepte bulunmuş, ancak AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla bu talep reddedilmişti.

● T3 Vakfı’yla İBB’nin protokolü iptal edildi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle (İBB) yaptıkları protokolün iptal edildiğini duyurdu: ‘Haksızlık karşısında susarak yalan ve iftiranın tarafında saf tutanlarla yolumuzu ayırdık.” Bayraktar aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da damadı.

▶︎ CHP’li Veli Ağbaba, T3 Vakfı’nın AKP döneminde İBB’den 41.1 milyon liralık destek aldığını öne sürmüş, Bayraktar da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Sessizliğini boz” diye çağrı yapmıştı.

● Otobüs yolculuğunda ‘tavan ücret’ tarifesi

Karayoluyla yurt içi yolcu taşımacılığında 31 Temmuz’a kadar uygulanacak tavan ücret tarifesi belirlendi. Buna göre, 101-115 kilometre arası seyahatlerde 100 lira, 301-350 kilometre arası 150 lira, 626-700 kilometre arası 175 lira, 701-800 kilometre arası 200 lira, 901-1000 kilometre arası 250 lira, 2001 ve üzeri yol mesafesinde ise 500 lira tavan ücret uygulanacak.
🦠 Covid-19
● Bakan Koca: “Yoğun bakım ve entübe hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Toplam vaka sayımızda iyileşme oranı yüzde 71,8.”
– Bugünkü test sayısı: 34 bin 821
– Toplam test sayısı: 1 milyon 508 bin 824
– Yeni vaka sayısı: bin 635
– Toplam vaka sayısı: 144 bin 749
– Bugünkü ölüm sayısı: 55
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 7
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 2 bin 315
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 104 bin 30.
🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 490 bini geçti, ölüm sayısı 301 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 690 bin 669.
🇺🇸 ABD, 1 milyon 441 bin 55 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● TTB’den bakana: R0 değeri 1’in inmezse salgın kontrol altında olmaz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’deki R0 (bir kişinin virüsü bulaştırdığı kişi sayısı) değerinin 1,56 olmasını değerlendirdi. Acilen ‘çok sıkı bir şekilde kapanılması’ gerektiğini söyleyen Pala, “Eğer siz R0 değerini 1’in altına düşüremezseniz asla salgını kontrol altına alamazsınız. Bakanın açıklamasında ‘Salgın kontrol altında ve R0 1.56’ demesi arasında çelişki var” dedi. TTB’nin iki aylık değerlendirme raporu.

● Kulis: Bayramda sokağa çıkma yasağı olabilir

AKP MYK toplantısında kurmaylar, yapılan araştırmalarda Ramazan Bayramı’nda yurttaşların da sokağa çıkma yasağını desteklediğini Erdoğan’a iletti. Konu ile ilgili Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri dikkate alınarak 23-24-25-26 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağının olabileceği değerlendirildi.

● İstanbul Eczacı Odası: 70 eczane çalışanının test sonucu pozitif

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu İstanbul’da 30 eczacı ve 40 eczane çalışanının koronavirüse yakalandığını açıkladı. Sarıalioğlu, “Türkiye genelinde beş meslektaşımız, bir eczane çalışanı hayatını kaybetti” diye konuştu.

● Sokaktaki İstanbul: Trafik yoğunluğu yüzde 42’ye çıktı

Boğaz köprülerinin Avrupa’dan Anadolu’ya geçişlerinde uzun kuyruklar oluştu. Haliç Köprüsü’nde saat 18.00 itibari ile çift yönlü yoğunluk oluştu. Belediyenin trafik haritasında 18.00 itibarıyla yoğunluk yüzde 42’ye ulaştı.

● 13 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasak

Türkiye’de 13 ilde maskesiz sokağa çıkma yasaklandı. Bu iller şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Kırklareli, Muğla, Rize, Sakarya ve Uşak. Bu illerin dışında Gaziantep, İzmir, Adana ve İstanbul’da belli sokaklar ve caddelerde maske zorunluluğu var.

● Boğaziçi Üniversitesi: Covid-19 aşısı en iyi ihtimalle Eylül 2021’de

Ekibiyle Kovid-19 aşısı çalışmalarını yürüten Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, çalışmanın yolunda gittiğini belirterek, “İkinci ayın sonunda planladığımız şeyleri bir ayda yapmış olduk. Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021’de aşı adayının hazır olduğu faz-3’e gelmiş oluruz.” dedi.
💰 Ekonomi & İş dünyası
● Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 308 milyon dolar eridi
Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi 8 Mayıs itibarıyla bir önceki haftaya göre 308 milyon dolar dolar azaldı ve 51,2 milyar dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri 2019 sonunda 81 milyar 240 milyon dolardı. Toplam rezervler ise geçen hafta 410 milyon dolar azalarak 85 milyar 833 milyon dolara geriledi.

● Tesla’yla California yönetimi uzlaştı: Pazartesi üretim başlıyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve California eyaleti yetkilileri arasında Covid-19 önlemlerine rağmen üretime başlama tartışmasında anlaşmaya varıldı.

▶︎ Üretime dönmek isteyen Musk, Twitter’dan “Biri tutuklanacaksa, o kişi ben olmak istiyorum” demiş, ABD Başkanı Trump, California eyalet yetkililerine “Çalışmasına izin verin” çağrısı yapmıştı

🌍 Dünya
● İspanya’daki bağışıklık: Yüzde 5

ABD’den sonra en çok vakanın görüldüğü ikinci ülke olan İspanya’da nüfusun yüzde 5’inin koronavirüse karşı antikor geliştirdiği açıklandı.

● Trump’tan Çin’e: Tüm ilişkimizi kesebiliriz

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ‘tüm ilişkileri kesebileceklerini’ söyledi ve ekledi: “Bunu yaparsak ne mi olur? Beş yüz milyar dolar biriktirmiş oluruz.” Virüsün, Wuhan’daki bir laboratuvardan yayıldığını sıklıkla tekrar eden Trump, Çin lideri Şi Jinping ile ‘konuşmak istemediğini’ de ekledi.
💬 Köşe vuruşu
● ‘Millet İttifakı çatlar mı?’

Mehmet Tezkan: “‘Millet İttifak’ı şemsiyesindeki partileri bir arada tutan asgari müşterek, parlamenter sisteme dönüş. Yeni rejimin/sistemin yürümediğini, Türkiye’nin tek adam rejimiyle yönetilemediğini düşünüyorlar. Birbirlerine ters bakan partiler aynı ittifakta yer alıyor. Çünkü tabanları da parlamenter rejimi istiyor. Belki bu ittifaka Gelecek Partisi ile DEVA partisi de katılacak.”

Sosyal medyada erkeklerin güdülerini savunanları, bunları olağan bulanları, ağzımızı açtığımızda ‘İmdat linç var’ diye bağıranları tüm kalbimizle anlıyoruz.

● ‘Minnoş erkekler, feministler ve linç’
Elçin Poyrazlar: “Anlıyoruz ki bu topraklarda erkeklik hassasiyeti en üst düzeydedir ve eleştirilemeyecek kadar kutsaldır. Anlıyoruz ki bir tacize taciz demek için sol ya da sağ cenahtan erkek akıllılardan önce takdir, sonra izin ve en son da kutsama gerekiyor. Ve anlıyoruz ki biz kadınlar hem erkekler hem de kadınlara inanmayan kadınlar tarafından terk edilerek, yapayalnız bırakılmışız.
⛹🏻‍♀️ Medya
● Başkan ‘mazeretli’: RTÜK toplantısında ‘Sevda Noyan’ görüşülmedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, ’15 Temmuz kursağımızda kaldı’ diyen Sevda Noyan için RTÜK’e başvurmuştu. Taşçı, bugün gerçekleşen RTÜK toplantısına başkan Ebubekir Şahin’in ‘mazaret’ bildirerek katılmadığını ve başvurusunun Üst Kurul’a getirilmediğini söyledi.

● Turkuvaz’ın ‘boykot ettiği’ Berna Laçin: ‘Suni gündem’ yaratılıyor

Hükümete yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Medya Grubu, oyuncu Berna Laçin’in yer aldığı hiçbir reklama yayınlarında yer vermeyeceğini duyurdu. Karara tepki gösteren Laçin, ‘suni gündem’ yaratma çabası olarak gördüğü bu karar için hukuki yollara başvuracağını söyledi.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Beşiktaş, Kasımpaşa ve Erzurumspor’da pozitif vakalar

Beşiktaş, başkan Ahmet Nur Çebi dahil kulüp bünyesinde dokuz pozitif vaka olduğunu duyurdu. Pozitif çıkan vakaların biri futbolcu, yedisi ise kulüp çalışanı. Çebi, “Başından beri aynı noktadayız: Bilim Kurulu’nun onayı olmadan bu ortamda futbol oynanamaz” dedi.
  • Erzurumspor’da da dört futbolcu ve yedi kulüp çalışanının, Kasımpaşa’da ise iki futbolcunun sonucu pozitif.
💾 Teknoloji
 Yandex verileri: İstanbul’da pazartesi trafik artıyor, Mayıs’ta yükseliş var

Yandex Navigasyon verilerine göre, 4 Mayıs ve 11 Mayıs Pazartesi günlerinde İstanbul’un akşam trafiği yoğunluğu, 1’den 10’a kadar numaralandırılan derecelendirme sistemine göre 6 dereceyi buldu. Genel ortalamaya bakıldığında da trafik derecesinde nisan ayı ortalaması 2.8 seviyesindeyken, mayıs ayı ortalaması şu ana dek 4.7 seviyesine ulaştı.

● Kişisel ifşaXiaomi CEO’sunun iPhone kullandığı ortaya çıktı

Telefon üreticisi Xiaomi CEO’su Lei Jun’un iPhone kullandığı, Çin’in sosyal medya platformu Weibo’dan yaptığı paylaşımla ortaya çıktı. Tıpkı Twitter gibi Weibo da, kullanıcıların paylaşımı yaptıkları cihazı gösteriyor. Paylaşımını silen CEO, Xiaomi’ye ait bir modelle aynı paylaşımı tekrar yayınladı.

🎧 Günün podcasti
Ferhan Şensoy, sosyal medyadan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor: “Televizyona çıkıp ne yapacağım? Her kanalda aynı adam. Bazen o çıkınca sesini kısıyorum, bırakıyorum kendi kendine konuşsun.”
🎞 Ekran
● 15 filmlik seçki: 39. İstanbul Film Festivali ‘eve geliyor’

39. İstanbul Film Festivali, 15 filmlik seçkisiyle 15-29 Mayıs tarihlerinde dijital ortamda seyirciyle buluşacak. Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçilen 15 filme, tek tek ya da avantajlı fiyatla toplu bilet alınabilecek, filmler beş gün boyunca erişime açık kalacak.

● ‘Friends’ özel bölümü yaz sonuna kadar tamamlanabilir

Covid-19 nedeniyle özel bölümünün yayınını ertelenen 90’lı yılların kült dizisi ‘Friends’in yapım şirketi WarnerMedia, oyuncular yan yana gelebilirse çekimlerin yaz sonuna kadar tamamlanabileceğini ve kadronun 27 Mayıs’ta yapılacak bir lansmanda ekranda olacağını söyledi.

 Film ve dizi tavsiyeleri: Sinema yazarları karantinada ne izliyor?

Sinema yazarları Müge Turan, Alin Taşçıyan, Fırat Yücel ve Aslı Ildır evlerinde hangi yapımları izlediklerini anlattı.

📖 Ne okusam?
● Balkon: Konut mimarisinin üvey çocuğu

Mimar Hakkı Yırtıcı: “Balkon, ülkemizde konut mimarisinin üvey çocuğudur. İmar yönetmeliği değişir, emsale dâhil edilir, birden bina yüzeyinden yok olur, yüzeye yapıştırılmış Fransız balkonlarına dönüşürler. Yönetmelik değişir, emsale dâhil edilmez, bu sefer bina yüzeyinde çoğunlukla ilerde kapatılmak üzere beliriverirler.”

🎵Ne dinlesem?
Karantina süreci boyunca eski konser kayıtlarını takipçileriyle paylaşan Radiohead, 2016 yılında Japonya’da verdiği konserin kaydını yayınladı.
📺 Ne izlesem?
‘Projesiz Modernleşme: Cumhuriyet İstanbul’unda Gündelik Hayat’ kitabının yazarı akademisyen Hakan Kaynar, 20’li ve 30’lu yılların İstanbul’unu ve gündelik hayat tecrübelerini anlatıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın