TTB uyardı: Sayılar bitişe dair veri sunmuyor

🖐🏻 Editörden
🎧 Kapsül’ün e-bülteni, Kısa Dalga‘nın podcastleriyle buluştu. Bundan böyle son 24 saat içerisindeki gelişmeleri yalnızca posta kutunda değil, kulaklıklarında da bulacaksın. Dünkü bülteni dinlemek için buraya göz atabilirsin. Bundan sonra sesli bültenlerden anında haberdar olmak içinse Kısa Dalga‘ya abone olmayı unutma.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Tabut taşırken yaptıkları danslarıyla ‘viral’ olan Ganalı cenaze ekibinin başındaki Benjamin Aidoo: “Koronavirüs sonrası işlerimiz azaldı.”
📰 Gündem
● Erdoğan’dan baro ve odalarla ilgili yeni düzenleme talebi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, barolar ve odalarla ilgili açıklamada bulundu: “Ankara Barosu’nun fütursuz saldırılarını gördük. Bu da bu düzenlemenin ehemmiyetini göstermiştir. Bu çalışmayı tekrar ele almalı, en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız.”

● Bahçeli de dahil oldu: Her kim darbeyi aklından geçiriyorsa…

CHP kanadının son günlerde yaptığı bazı açıklamalar iktidar tarafından ‘darbe iması’ olarak değerlendiriliyordu. Darbe imasıyla ilgili son açıklama MHP lideri Devlet Bahçeli‘den geldi: “Her kim darbeyi aklından geçiriyorsa, sokaklardan, silahlardan ve zorbalıktan iktidar çıkarmayı hayal ediyorsa bunun en acıklı bedeline katlanmayı da göze almalıdır. Darbe sevdalıları, demokrasi katilleri her zaman karşılarında Milliyetçi Hareket Partisi’yle Cumhur İttifakı’nı bulacaklardır.”

● ‘Üniversite sınavı sorunsalı’

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 27-28 Haziran tarihlerine alınan Yükseköğretim Kurumları Sınavı için gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

• YKS sınavına girecek bazı öğrencilerle video konferans yöntemiyle görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise hükümetin kararına tepki gösterdi: “Sınav tarihinde ikinci kez değişikliğe gidilmesi eğitimcilere ya da öğrencilere danışılmadan alınmış bir karardır. Bunda turizm sezonunun başlamasının dikkate alındığını düşünüyorum.”

● Çocuğa cinsel saldırı gerekçesiyle: Müftü yardımcısı açığa alındı

Çorum’un Kargı ilçesinde müftü yardımcısı ile ilçe müftüsünün şoförü, bir çocuğa cinsel saldırıda bulundukları gerekçesiyle açığa alındı. Soruşturma, K.T. isimli bir çocuğun şikayeti üzerine başlatıldı.

● İbrahim Gökçek ölüm orucunu sonlandırdı

Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek, 323 gündür sürdürdüğü ölüm orucunu sonlandırdı. Grup Yorum üyelerinden Meral Hır, Gökçek’in kendi isteği ile hastaneye kaldırıldığını ve tedavi edileceğini söyledi. İstanbul Valiliği’ne konser başvurusu yapan grubun üyeleri şu açıklamayı yaptı: “Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Şu anda olumlu görüşmeler yapılıyor, öyle umuyoruz.”

● ‘AVM’lerin açılmasını bir test olarak düşünebiliriz’

AVM-Der Başkanı Tahir Çelik, ‘normalleşme adımları’ kapsamında açılacak AVM’lerle ilgili bilgi verdi: “Bu aslında kademeli açılış, tam bir açılış değil. Şu anda bir test gibi düşünebiliriz. Aslında alışveriş merkezleri haziran itibarıyla açılacak. Zaten alışveriş merkezlerindeki birçok bölüm açılmayacak, örneğin eğlence, sinema gibi. Alışveriş merkezleri ne zaman eski haline gelecek derseniz, temmuz, ağustosta gelecek. O yüzden bunu bir başlangıç olarak görüyoruz.”

🦠 Covid-19
🇹🇷 Türkiye:

● Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “İşletmeler ve insanlarımıza kurallara riayet noktasında güveniyoruz. Aksi takdirde tedbirleri yeniden sıkılaştırmak zorunda kalabiliriz.”
– Bugünkü test sayısı: 33 bin 283
– Toplam test sayısı: 1 milyon 204 bin 421
– Yeni vaka sayısı: bin 832
– Toplam vaka sayısı: 129 bin 491
– Bugünkü vefat sayısı: 59
– Toplam vefat sayısı: 3 bin 520
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 5 bin 119
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 73 bin 235.

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 3 milyon 686 bini geçti, vefat sayısı 255 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 220 bin 468. Bugün 693 yeni ölüm duyuran İngiltere, İtalya’yı geride bırakarak, ABD’den sonra en çok can kaybının yaşandığı ikinci ülke oldu.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 218 bin 472 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● TBB uyardı: Sayılar salgının biteceğine dair veri sunmuyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hükümetin açıkladığı ‘normalleştirme’ adımlarının ardından bir açıklama yaptı: “Ne günlük hastalığa yakalanan insan sayımız, ne nüfusa oranla yapılan test sayımız, ne PCR testinden bağımsız COVID-19 tanısı alıp tedavi görenlerin sayısı ne de açıklanan resmi vefat sayısı salgının bittiğine ya da çok kısa sürede bitebileceğine dair veri sunuyor. Açıklanan rakamlardaki azalma sevindirici ve umut vericidir. Ancak rehavete kapılmamak gerekir.”

● Bilim Kurulu üyesi Kara: Asemptomatikler yüzde 15 civarında

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de asemptomatiklerin oranının yüzde 15 civarında olduğunu düşündüklerini söyledi ve ekledi: “Bir taraftan iyi bir şey çünkü bizim zannettiğimizden çok bağışık olan var. Ama bir taraftan da tehlikeli çünkü sokakta mayın gibi dolaşan bir grup var. Şikayetleri yok ama hastalığı bulaştırabilirler.”

● DSÖ: Bu virüs uzun süre bizimle

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün panzehrinin ‘ulusal birlik’ ve ‘küresel dayanışma’ olduğunu belirterek “Bu virüs, uzun süre bizimle olacak” uyarısında bulundu.

● Fransız doktor: İlk vakaya Aralık ayında rastlamışız 

Paris yakınlarında çalışan doktor Yves Cohen, geçen yıl 27 Aralık tarihinde zatürre teşhisiyle tedavi edilen bir hastasından alınan örneklerin test edildiğini ve hastanın aslında Covid-19 olduğunun anlaşıldığını açıkladı. Şimdi tamamen iyileşmiş olan 50’li yaşlarındaki hasta ise, virüsün yayıldığı bilinen yerlere gitmediğini, dolayısıyla hastalığı nasıl kaptığını hiç bilmediğini söylüyor.

💰 Ekonomi & İş dünyası
● Restorancılardan salgın tedbiri: Garson sayısı düşürülebilir

Covid-19 salgını nedeniyle kapatılan restoranların açılışıyla ilgili henüz resmi bir tedbir paketi açıklanmadı. Ancak yine de işletmeciler kendilerince tedbir almak için çalışma yaptıklarını söylüyor. Günaydın restoranlarının sahibi Cüneyt Asan, “Burada en önemli korunma yöntemi masaların birbirinden uzak olması. Yeni dönemde bizim gibi restoranlar daha geniş alanlarda hizmet vermeye başlayacak. Garson sayılarını düşürmek de alabileceğimiz önlemler arasında” diyor.

● Bakan açıkladı: Ana fabrikalar tekrar faaliyete başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomotiv fabrikalarının büyük bölümünün yeniden üretime geçtiğini hatırlatarak, tüm ana fabrikaların 11 Mayıs’ta tekrar faaliyetlerine başlamış olacağını söyledi.

🌍 Dünya
● ABD ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik artıyor

🇺🇸 ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer, Suudi yönetiminin ABD’ye petrol savaşı açtığını belirterek Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da bulunan Amerikan askerini ve Patriot hava savunma sistemlerini çekmesini istedi.

● Avustralya ipleri gevşetiyor

🇦🇺 Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sıkılaştırmaların hafifletileceğini duyurdu. Morrison, “Avustralyalıların işe dönme vakti geldi” diye konuştu.

● Almanya en fazla silahı Türkiye’ye satmış

🇩🇪 Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Almanya, 2019 yılında silah ihracatını yüzde 43 arttırarak en az 1,1 milyar euroya yükseltti. En fazla silah ihracatı Türkiye’ye yapıldı. Türkiye’yi Kuveyt, İngiltere, Litvanya ve Singapur takip etti.

● İtalya psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor

🇮🇹 Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlayıcı tedbirleri 8 hafta sonra kısmen hafifletmeye başlayan İtalya’da halkın çoğunluğunun psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu belirlendi. Ulusal Psikologlar Derneği tarafından yaptırılan araştırmada, İtalyanların yüzde 62’si ‘normale dönüş için’ psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

💬 Köşe vuruşu
● ‘Yoksa Erdoğan Covid-19’dan seçim zaferi mi umuyor?’

Murat Yetkin: “Vatandaş Cumhurbaşkanı salgın önlemleri konusunda ne diyecek diye ekran başına geçtiğinde bir anda kendisini AK Parti Genel Başkanını dinlerken buluyor. Yoksa Türkiye’nin pek çok ülkeye göre koronavirüsle mücadelesinde daha başarılı görünmesinden bir seçim zaferi çıkarmayı mı umuyor? Ekonominin artık kimseyi başarılı olduğuna ikna edemeyen görünümüyle seçime gidip başarılı olmayı mı kuruyor?”

● ‘Rejimin öncelikleri’

Mehveş Evin: “AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılması konuşulurken Meclis’in 2 Haziran’a kadar kapalı olması, rejimin önceliklerini özetler nitelikte. Oysa ‘işler’in eskisi gibi yürümeyeceği ortada. Bu olağanüstü durumun karşısında muhalefetiyle, bilim insanıyla, sivil toplumuyla ortak çözümler aranması bir lüks değil, gereklilik.”

● ‘Bu ülkede artık darbe olamaz’

Abdülkadir Selvi: “Kılıçdaroğlu’na darbe tartışmasına ilişkin düşüncelerini sordum. Belli ki o soruyu bekliyormuş. Çok sert bir karşılık verdi: ‘Tamamen gereksiz, tamamen lüzumsuz bir tartışma. Allah aşkına, kim darbeyi gündeme getirir? Olmayacak bir şey. Bu ülkede darbe artık olamaz. Bu ülkenin insanları darbeye karşı bedeller ödediler.”

☘️ Ekoloji
● İlk kez görülmüştü: Hatay’da balık baykuşunu avcılar öldürdü 

Hatay’da geçen hafta ilk kez görüntülenen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan balık baykuşu, kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Hatay’da görülen 370’inci tür olarak kaydedilen balık baykuşu, yaralı halde bulundu ancak müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Futbolun geleceği: Son karar yarın açıklanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile TFF Başkanı Nihat Özdemir’in görüşmesinde liglerin yeniden başlama konuşuldu. “Müsabakaların devamı konusunda somut bir talep gündeme gelmedi. Bu konu, federasyonun kendi iradesiyle alacağı bir karardır” diyen bakan Koca, herhangi bir öneride bulunmadığını da ekledi. TFF Başkanı Nihat Özdemir son kararı, yarın 14.00’te yapacağı basın toplantısıyla duyuracak.

● Beşiktaşlı beş futbolcu Güngören’de karantinada
Ülkelerinden dönen Beşiktaşlı futbolcular Victor Ruiz, Jeremain Lens, Adem Ljajic, Kevin-Prince Boateng ve Kevin N’Koudou, İstanbul Güngören’de bulunan Fatih Sultan Mehmet Erkek Öğrenci Yurdu’nda karantinaya alındı. Kısa bir süre önce Fenerbahçe’nin Şilili futbolcusu Mauricio Isla, karantinaya alınan eşi ve çocuğuyla birlikte aynı yurtta kendi isteğiyle kalmıştı.

💾 Teknoloji
● İddia: Elon Musk ve Tom Cruise uzayda film çekecek 

Tom Cruise, Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile uzayda film çekmeye hazırlanıyor. Cruise, SpaceX ve NASA, uzayda çekilecek ilk sinema filminin hazırlıklarına başladı. Plana göre proje, Tom Cruise’un başrolünde olduğu ‘Görevimiz Tehlike’ serisinden bir film olmayacak.

● Britanya’da dijital yayınlarda vergiyi kaldırdı 

Britanya, Covid-10 sürecinde dijital gazetelerin ve e-kitapların okuyucusunu artırmak için bu kalemlerden katma değer vergisi alınmayacağını duyurdu. Ülkede, basılı kitaplar ve gazeteler uzun zamandır bu vergiden muaf. Gazeteler ayrıca, Covid-19 iletişim kampanyası kapsamında, önümüzdeki üç ay içinde devletten 35 milyon pound değerinde ek reklam alacak.

🎧 Günün podcasti
● ‘Şahları da Vururlar’ı güncelleştirmek gereksiz, bugün daha da güncel’

Türkiye tiyatrosunun en önemli isimlerinden Ferhan Şensoy, sosyal medyadan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

🎞 Sinema
● Yönetmen Özer Kızıltan hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören yönetmen Özer Kızıltan, 57 yaşında hayatını kaybetti. Kızıltan, Altın Portakal’dan sekiz ödülle dönen ‘Takva’ filmiyle hatırlanıyor.

📖 Ne okusam?
● Mahfi Eğilmez: Bir haftada döviz tevdiat hesapları 1,5 milyar dolar azaldı

İktisatçı Mahfi Eğilmez, döviz kurundaki yükselişi ve swap tartışmasını yazdı: “Döviz rezervlerinde yılbaşından bugüne yaşanan 28,5 milyar dolarlık düşüşün en büyük nedeni döviz satışları. Buna ek olarak bankalardaki döviz tevdiat hesaplarındaki döviz miktarı da geriliyor. Son bir haftada döviz tevdiat hesaplarında 1,5 milyar dolar azalma oldu.”

🎵Ne dinlesem?
● Ebruli 

Ezginin Günlüğü’nün kültleşen şarkısı ‘Ebruli’yi grubun 40’ıncı yılı için hazırlanan ’40 Yıllık Şarkılar’ albümünde seslendiren Gripin, şarkının videosunu yayınladı. Videoda grup üyeleri, evlerinde ve oturdukları sokakta görüntülendi. Grubun 25’inci yılı anısına hazırlanan ‘Çeyrek’ albümünde ‘Ebruli’yi Yaşar seslendirmiş, videosu ise Kadıköy Bay Yengeç’te çekilmişti.

📺 Ne izlesem?
Korona günlerinde sokakta yaşamak: Kadıköy’de yaşayan iki evsizin hikayesi…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın