Türkiye göçüyor: Ege ve Akdeniz’e ‘aktık’

Günün sözü


ABD’de polis tarafından öldürülen George Floyd’un kızı Gianna: “Babam dünyayı değiştirdi.”

Facebook
Twitter
Instagram
İstanbul ve Ankara’da yolcu kapasitesi kuralları

İstanbul Valiliği otobüs ve metrobüslerde kapasitenin üçte biri, metrolarda da kapasitenin yarısı kadar ayakta yolcu alınabileceğini duyurdu. Ankara’daki toplu taşıma için de aynı oranlar geçerli.

Demirtaş’ın mektuplarına sansür
HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, eşinin kendisine gönderdiği mektupların sansürlendiğini duyurdu. Sansürlü mektupları paylaşan Demirtaş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve bakanlığa hitaben “Yüz yüze görüş kaldırıldı. Görüntülü görüşme imkanı sağlanmadı. Şimdi de sansür. Sırada ne var?” diye sordu.

+ Demirtaş’ın cezaevinde kaleme aldığı ‘Devran’ı sahneye taşıyan oyuncu Jülide Kural, isim kaygısı nedeniyle dört erkek oyuncunun projeyi terk ettiğini söyledi. Kural, “İnsanlar düşünsel olarak kaygılanmadılar. İş bulamama, kara listelere girme kaygısı oldu. Bu yüzden anlaştığım oyuncular projeyi daha başlamadan bıraktı” diye konuştu.

‘Bekçiler kral’

Covid-19 nedeniyle çalışmalarına ara veren ve dün yeniden çalışmaya başlayan Meclis’in ilk işi ‘Bekçi Yasası’nı görüşmek oldu. CHP ve HDP’nin şerh düştüğü 18 maddelik teklif görüşmelerinin bu hafta tamamlanması bekleniyor. Bekçilere verilmek istenen yetkilerden bazıları şöyle: “Silah kullanma, gösteri ve yürüyüşlerde önleyici tedbir alma, kimlik sorma, araç durdurma ve kişinin üstünü arama yetkisi.”

İddia, rapor, şikayet: ‘Polis, köpeklerle işkence yaptı’

Diyarbakır’da bir eve baskın düzenleyen polisin, kapıyı kırarak içeri girdiği ve beraberindeki köpeklerle aileye işkence yaptığı iddia edildi. Köpeklerin saldırdığı yurttaşlar hastaneye giderek rapor aldı ve polislerden şikayetçi oldu. Raporda, birden fazla köpek ısırığı olduğu tespiti yapıldı. İddianın sahibi M.Y., şöyle konuştu: “Kapıyı açar açmaz içeri iki köpek girdi. Polislere ‘Köpek beni ısırıyor, geri çekin’ desem de, ‘Lan o seni ısırmaz’ diyerek güldüler.”

Diyarbakır Valiliği, işkence iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını, S.Y.’nin köpeği tekmelediğini ve bunun üzerine köpeğin de ‘refleks’ gösterdiğini iddia etti.

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a: Ayasofya fethedildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Ayasofya’da fetih suresi okunmasına dair Yunanistan’ın tepkisine yanıt verdi. Çavuşoğlu, Ayasofya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkü olduğunu ve fethedildiğini belirterek “Ezanın ya da Kur’an-ı Kerim’in nerede okunacağını biz başka birine mi soracağız?” dedi.

Nedir?: Ayasofya Müzesi’nin resmi internet sitesinde, “1936 tarihli tapu senedine göre Ayasofya, 57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” adına tapuludur’ ifadesi yer alıyor. Müzenin yeniden camiye dönüştürülmesini talep edenler, bu ifadeyi esas alıyor.

Fotoğraf: Nuh Enes Sakallı / Unsplash
Okullar 31 Ağustos’ta açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi eğitim ve öğretim kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitiminin 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacağını ve üç hafta süreceğini bildirdi. Uzaktan eğitim süreci 19 Haziran Cuma günü tamamlanacak.

‘Orda bir köy var uzakta’

Prof. Dr. Ali Nesin’in kurucusu olduğu Matematik Köyü’nden bir açıklama geldi. Nesin, “Dünyanın en kaliteli lise düzeyinde derslerini neredeyse bedavaya online sunuyoruz. Ve genel toplam başvuru sayısı 14!” dedi.

5 milyon dolarlık Yılmaz Özdil teklifi: Demirörenler yapmış

Medya kulisleriyle bilinen Medyaradar, Yılmaz Özdil’in “Yandaş bir medya grubu, Sözcü’yü bırakıp gruplarına geçmem için 5 milyon dolar teklif etti” iddiasının doğru olduğunu yazdı. Haberde teklifin, Hürriyet gazetesinin sahibi Demirören ailesi tarafından yapıldığı öne sürüldü.

     
Bakan Koca: Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genel bir düşünce yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgında ikinci dalgayı beklemediklerini söyledi. Bakan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili soruya ise “Önümüzdeki dönemde genel bir düşünce yok ama il bazında vakalardaki sayılarda bir değişme olursa yine görüşülür. Bilim Kurulu’nun önerisi olmadı” yanıtı verdi.

Düğün, mevlit, taziye: Doğu ve Güneydoğu’da vakalar artıyor 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde düğün, mevlit ve taziye çadırlarının vaka sayılarını artırdığını söyleyen Prof. Dr. Recep Tekin, “Vatandaşlarımız, yeni normalleşmeyi eski normalleşmeyle karıştırıyor” dedi. Son olarak, Diyarbakır’da bir mevlit yemeğine katılan Covid-19 hastası, 37 kişiye virüs bulaştırmıştı.
Yasak kalkınca: 2 milyonluk iç göç

Seyahat yasağının kalkmasıyla yurtiçinde 2 milyon kişi şehir değiştirdi. En çok Ege ve Akdeniz sahillerindeki illere geçiş yapıldı. İstanbul’dan Doğu Karadeniz illerine yoğun bir geçiş yaşandı. Aralarında 65 yaş ve üstü yurttaşlar ile refakatçilerinin bulunduğu 910 bin kişi başka illere gitti.

İsveç ‘sürü bağışıklığı’ndan pişman: Fazla insan öldü

İsveç’te tartışmalı ‘sürü bağışıklığı’ stratejisinin mimarı epidemiyolojist Anders Tegnell, ülkede Covid-19 hastalığı sonucu çok fazla insanın öldüğünü kabul etti. Tegnell, “Daha erken harekete geçmeliydik” dedi. 40 bin 803 vakanın görüldüğü ülkede şu ana dek ölü sayısı 4 bin 542.

Sızan DSÖ raporu: Çin bilgileri vermekte gecikti

ABD merkezli haber ajansı AP (Associated Press), Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin’le ilgili sızan raporlarını haberleştirdi. Raporlara göre, Çin yönetimi salgınla ilgili bilgileri iki haftalık gecikmeyle DSÖ’ye iletti.

İtalya ‘3. aşamada’: Ülke içi ve Avrupa’dan seyahatler serbest
Avrupa’da salgından ilk etkilenen ülke olan ve Mart başından bu yana kısıtlayıcı tedbirler uygulayan İtalya’da bugün seyahat yasakları kalktı. ‘3. aşama’ olarak adlandırılan bu dönemde, bölgeler arasında seyahat edilebilecek, Avrupa’dan İtalya’ya gelenlere karantina uygulanmayacak.
Türkiye’nin ‘görüntülü konuşma’ raporu
Anadolu Üniversitesi araştırmasına göre, pandemi döneminde yakın çevresiyle görüntülü konuşma yapan kişi sayısı yüzde 273,5 arttı. Konuşma süreleri, satış amaçlı görüşmelerde 9-15 dakika, eğitim amaçlı görüşmelerde ise 30-60 dakika arasında değişiyor.
     
Fotoğraflarla: Floyd’un son sözleri gökyüzünü dolaştı, Ulusal Muhafızlar diz çöktü

ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un son sözleri uçakların arkasına bağlanarak ülkenin beş şehrinde gökyüzünü dolaştı. Bazı kentlerde Ulusal Muhafız birliklerinin göstericilerle dayanışma için diz çöktüğü görüldü.

Paris’te ‘Traore’ yürüyüşü: 20 bin kişi katıldı, çatışmalar yaşandı

Paris’te 2016 yılında polis tarafından gözaltına alındığı sırada yaşamını yitiren Afrikalı Fransız Adama Traore için düzenlenen yürüyüşte çatışmalar yaşandı. Fransa’da 10 kişiden kalabalık grupların bir araya gelmesi yasak olmasına karşın yürüyüşe yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

George Floyd için: Spor dünyası da ayakta

ABD’nin pek çok kentinde protesto gösterileri devam ederken, Floyd’un öldürülmesi spor dünyasını da ayağa kaldırdı. Dünya sporunun önemli isimleri yalnızca sosyal medyada değil, sokak gösterilerine katılarak da tepkilerini ortaya koydular.

Kapsül editörlerinden Doruk Karaca‘nın dünya basınından yaptığı  kapsamlı derlemeyi buradan okuyabilirsiniz.

Beyaz Saray’dan bakana: Yetki sadece Trump’ta

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in ordunun protestoları bastırmak için görevlendirilmesine karşı çıktığını söylemesinin ardından Beyaz Saray, bu konuda yetkinin yalnızca ABD Başkanı Donald Trump’ta olduğunu söyledi.

2019’da Almanya’dan vatandaşlık alanlar: Türkiye ilk sırada

Almanya’da 2019 yılında vatandaşlık alan yabancıların sayısı yüzde 15 arttı. Almanya vatandaşlığına geçen 128 bin 900 kişi arasında Türkiyeliler, 16 bin 200 ile ilk sırada.

     
Enflasyon yıllık bazda yüzde 11.39 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, enflasyon yıllık bazda yüzde 11,39, mayıs ayında ise yüzde 1,36 olarak kayda geçti. TÜİK’in açıklamasında Aralık 2019’a göre enflasyon yüzde 4,57, 12 aylık ortalama ise yüzde 12,1. Mayıs ayında bir önceki aya göre en çok çileğin fiyatı arttı, en çok sivri biberin fiyatı düştü.

+ CHP grup başkanvekili Engin Altay, gerçek enflasyonun yüzde 11 değil yüzde 27,2 olduğunu savundu.

İş Bankası’ndan ‘blockchain açılımı’

Türkiye İş Bankası, Bitcoin’in altyapısı blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu.

Fuat Oktay TÜSİAD toplantısına katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TÜSİAD’ın ‘COVID-19 Dönemi ve Sonrası İş Dünyası’ konulu toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı. Oktay, “Yerli sanayimizi ithalat baskısına karşı tüm politikalarımızla korumaya kararlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li Erdoğdu: İlk defa bu kadar yüklü para basımı gerçekleşiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, hiçbir dönemde yaşanmadığı kadar yeni para basımına tanık olunduğunu söyledi. Erdoğdu sözlerine şöyle devam etti: “Piyasada dolaşan paranın neredeyse üçte biri yeni basılmış para. İlk defa bu kadar kısa bir sürede, bu kadar yüklü bir para basımı gerçekleşiyor.”

     
‘Türkiye’de vatandaşlar salgının yaygınlığını bilmeli’

Sedat Ergin: “COVID-19 ile mücadele eden pek çok ülke salgının yaygınlığıyla ilgili ayrıntılı bilgileri şeffaf bir şekilde kamuoylarıyla paylaşıyor. Örneğin açık kaynaklardan İtalya, Almanya, İspanya gibi ülkelerin resmi istatistiklerine baktığımızda şehirlere, eyalet ya da idari bölgelere göre vaka ve ölüm sayılarını günlük olarak izleyebiliyoruz. Başka ülkelerdeki uygulamalardan bağımsız olarak, Türkiye’de vatandaşların salgının kendi yaşadıkları topraklar üzerindeki yaygınlığını ayrıntılı bir şekilde bilmek en doğal haklarıdır.”

‘Neye nasıl isyan edildiği daha kıymetli’

Mine Söğüt: “İsyan kıymetlidir. Ama neye nasıl isyan edildiği daha kıymetlidir. Vahşi devletleri yıkmak için önce gelenekleri, görenekleri ve inançları yıkmak gerekir. Değerleri altüst etmek gerekir. Beklenen değil beklenmeyen, umulmadık, hazırlıksız yakalanılan, faka basılan, öngörülemez eylemleri içselleştirmek gerekir. Anca öyle bir isyan önce insanı sonra da dünyayı kökünden değiştirir.”
     
+ Sosyolog Ulus Baker’den ‘Medyaya Nasıl Direnilir’: “Kitle iletişim araçları karşı durulmaz güçleri harekete geçiriyor olmaları bir yana, asla kendilerinden kaçabileceğimiz şeyler değil.”

+ Babylon’dan 131 şarkılık bir seçki: ‘Bildiğin bir şarkıda bilmediğin bir dans…’

+ Gazeteci Coşkun Aral, ressam Abidin Dino’dan aldığı anekdotlarla, şair Nazım Hikmet’e Atatürk tarafından verilen tavsiyeyi anlatıyor. Athena’nın Nazım Hikmet’in ‘Günler’ şiirinden yaptığı beste ‘Geberiyorum’

+ Dünya Bisiklet Günü’nde ‘Bisiklet Dostu Şehirler’ listesi yayınlandı. İlk sıradaki Utrecht şehrindeki yolculukların yüzde 33’ü bisikletle yapılıyor. İstanbul listenin 74’üncü sırasında.

+ Sivas’ta bulunan Hitit kenti Sarissa’da yürütülen arkeolojik kazılarda 3 bin 500 yıllık küvet bulundu. Söz konusu küvette, yaz aylarını Sarissa’da geçiren Hitit krallarının duş aldığı düşünülüyor.
+ SpaceX’in NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan Crew Dragon mekiğini uzaya fırlatan Falcon 9 roketi, karaya ulaştı.

+ Özel bölüme hazırlanan ‘Friends’in çekimlerinin yaz sonunda bitmesi beklenirken, dizinin Rachel Green’i Jennifer Aniston’ın fikrinin değiştiği yönünde söylentiler gündemde. Chandler Bing rolünün sahibi Matthew Perry’nin ise uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle mental olarak çekimlere hazır olmadığı ise bir başka iddia.

     
Türkiye’nin son 20 yılda yaşadığı toplumsal olaylar düşünüldüğünde, adını ve hikayesini bilmediğimiz insanların bir sayı olarak haberlere yansıması, ölümlerin kanıksanmasını kolaylaştırıyor mu?
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın