Türkiye ‘silaha sarıldı’

Günün sözü

Adana’da kahvehanede telefonlarıyla okey oynayan yurttaşlar: “Gerçek okey keyfini yaşayamıyoruz. Taş çalamamaktan şikayetçiyiz.”

Facebook
Twitter
Instagram
Barış Çakan cinayeti: ‘Kavga, yüksek sesle müzik tartışmasından çıktı’

Ankara’da kalbinden bıçaklanarak öldürülen Barış Çakan ile ilgili yürütülen soruşturmada, tutuklanan üç şüphelinin savcılık ifadelerine ulaşıldı. Ö.K.Y., arkadaşlarıyla arabada yüksek sesle müzik dinledikleri sırada müziğin sesini kısmasını isteyen Ö.K.Y. ile K.H.Y. arasında kavga çıktığını, kavga büyüyünce de karşılıklı beş kişinin birbirine saldırdığını söyledi.

Ne olmuştu?: Çıkan kavgada 20 yaşındaki Barış Çakan kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybetmişti. Çakan’ın babası ve resmi makamlar kavganın ezan okunduğu sırada yüksek sesle müzik dinlenmesi üzerine çıktığını, Çakan’ın dedesi ve kuzeniyse torununun Kürtçe müzik dinlediği için saldırıya uğradığını öne sürmüştü. Çakan’ın ölümüne dair detaylı bilgileri dünkü bültenimizden takip edebilirsiniz.

Zindaşti’yi serbest bırakan hakimin hesabına 966 bin lira yatmış

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’yi serbest bıraktığı için hakkında soruşturma açılan hakim Cevdet Özcan’ın banka hesabına, 966 bin 60 lira para yatırıldığı tespit edildi. ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘rüşvet almak’ suçlarından soruşturulan hakim Özcan’ın 16 aylık tek gelir kaynağı, maaşı olan 173 bin 793 liraydı.

Evler cephaneliğe dönmüş: ‘Türkiye’de her dört kişiden birinde silah var’

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Akcan, Türkiye’de 20 milyonun üzerinde silah bulunduğunu, bu silahların yüzde 90’ının ise ruhsatsız olduğunu söylüyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göreyse 2014-2019 yılları arasında 188 bin 425 olayda ateşli silah kullanıldı.

Çakıcı’dan Bahçeli’ye ‘iade-i ziyaret’

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi parti genel merkezinde ziyaret etti. Çakıcı, “Türk dünyasının ve Türk milletinin yaşayan efsanevi lideri, mensup olduğum camianın genel başkanı değerli ağabeyimi genel merkezimizde ziyaret ettim” dedi.

Ne olmuştu?: Bahçeli 23 Mayıs 2018’de cezaevinden tedavi için hastaneye yatırılan Çakıcı’yı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde ziyaret etmişti. Çakıcı, infaz düzenlemesinin yasalaşmasının ardından geçen nisan ayında cezaevinden tahliye edilmişti.

İstanbul Valiliği: Grup Yorum konserine izin verilmedi

İstanbul Valiliği, Grup Yorum’un Yenikapı Miting Alanı’nda 9 Ağustos’ta düzenlemeyi planladığı konsere izin vermediğini açıkladı. Uzun süredir konser yapmasına izin verilmeyen grup, dün sosyal medyadan konserle ilgili duyuru yapmıştı.

Muhtar santrale karşı: Havamıza, suyumuza dokunmasınlar

Avdan Köyü muhtarı İlhan Kulaç, Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı köylerine kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan halkı seferber ederek, projeyi durdurdu. Kulaç şöyle konuştu: “Zehir insana ne yaparsa toprağa da onu yapar. 50 bin zeytinlik olan yerde termik olmaz dedik, siyasetüstü bakarak başardık. Havamıza suyumuza dokunmasınlar.”

Polis şiddetine karşı eylemde darp ve gözaltı

İstanbul, Kadıköy’de bir araya gelen gençlik örgütleri, polis şiddetine karşı eylem düzenledi. Polis, ‘Normaliniz polis şiddetidir’ sloganıyla eylem yapmak isteyenlere sert müdahale etti. Çok sayıda genç darp edilerek gözaltına alındı.

MGK toplandı: Libya’ya destek devam edecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sona erdi. Toplantıda, Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne verilen askeri desteğin sürdürülmesi kararı alındı.

Halk sağlığı uzmanı: Birinci dalga ‘uzamış’ şekilde devam ediyor

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye için ikinci dalgadan söz edilmesi için erken olduğu görüşünde. Birinci dalganın ‘uzamış’ şekilde sürdüğünü söyleyen Pala, “1 Haziran’daki açılmanın etkisini bu ayın ikinci haftasının sonunda göreceğiz” dedi.

İstanbul Tıp Fakültesi: Toplumsal bağışıklık için çok gerideyiz

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yeni nesil antikor testlerinin ilk sonuçlarına göre testi pozitif olan hasta oranının sanılandan çok daha düşük olduğunu söyledi. Tükek, “Toplumsal bağışıklık için çok gerideyiz” diye konuştu.

DSÖ: Antibiyotiği artırmak daha fazla ölüme yol açacak
Covid-19 salgınının antibiyotik kullanımının artmasına neden olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu durumun bakteri direncini artırdığı ve daha fazla ölüme yol açacağı uyarısında bulundu. Örgüt, ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ ile ilişkilerini bitirdikleri sözlerine ilişkin de “DSÖ, mevcut işbirliğinin devam etmesini diliyor” dedi.
Antikor tedavisi insanlarda denenmeye başlandı 
ABD’li ecza firması Eli Lilly, Covid-19’a karşı dünyada geliştirilen ilk antikor tedavisinin erken evre deneylerine başlandığını açıkladı. Araştırma sonuçlarının ay sonunda alınması bekleniyor.

İlk uçuştan izlenimler: Sosyal mesafe başarılı değildi

Hürriyet’in havacılık yazarı Uğur Cebeci, İstanbul-Ankara arasındaki ilk uçuştaki izlenimlerini aktardı: “Salonlara geçildiğinde görevliler, hep sosyal mesafe için uyarılarda bulunuyordu. Bunu anonslarla da yapıyorlardı. Ama yine de çok başarılı değildi.”

+ 18 Haziran’dan itibaren Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Danimarka’dan Türkiye’ye, 4 Haziran’dan itibaren ise İstanbul’dan Türkiye’nin 34 farklı iline Türk Hava Yolları (THY) uçuşları başlayacak.

Dünyanın en güçlü pasaportları: Türkiye 95’inci sırada
Nomad Capitalist, dünyanın en güçlü pasaportlarına dair bir araştırma yaptı. Türkiye’nin 95’inci sırada yer aldığı araştırmada vizesiz seyahat yapılabilen ülke sayısı puanlamanın yüzde 50’sini oluşturuyor. Vergilendirme yüzde 20, ülkeyle ilgili genel algı yüzde 10, çifte vatandaşlık yüzde 10 ve ülkedeki kişisel özgürlüklerin puanlamaya katkısı ise yüzde 10. Araştırmanın zirvesinde İsviçre bulunuyor.

Trump krizi: Facebook çalışanları Zuckerberg’e bayrak açtı
Facebook çalışanları, şirketin başındaki Mark Zuckerberg’i ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarıyla ilgili ‘yaptırım’ uygulamamakla suçladı. Eyleme binlerce çalışanın katıldığı öne sürüldü. Twitter, Trump’ın “Yağmalama başlarsa silahlar ateşlenir” paylaşımına ‘kural ihlali’ demiş, Facebook ise aynı mesajla ilgili adım atmama kararı almıştı.

Houston Emniyet Müdürü Acevedo, Trump’a seslendi: Çeneni kapalı tut

CNN’de Christiane Amanpour’un sorularını yanıtlayan Houston Emniyet Müdürü Art Acevedo, ABD Başkanı Donald Trump’a seslendi: “Burası Hollywood değil, söyleyecek yapıcı bir şeyin yoksa çeneni kapalı tut.”

New York’ta gece sokağa çıkma yasağı tüm hafta uygulanacak

New York’ta pazartesi gecesi 23.00 ile sabah 05.00 arası uygulanacağı duyurulan sokağa çıkma yasağı, pazar gününe kadar uzatıldı. Saatleri genişletilen yasak, her akşam 23.00’te değil 20.00’de başlayacak.

Araştırma: 2019’da her 6 saniyede, bir futbol sahası kadar orman yok oldu

Dünya Kaynakları Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, 2019 yılında her 6 saniyede bir futbol sahası kadar bakir ormanın yok olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre, bakir ormanların yok olduğu ülkelerin başında 1,4 milyon hektarlık alanla Brezilya geliyor.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın testi pozitif

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, kendisi ve tüm ailesinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını ve izole edildiklerini açıkladı.

AB fonları Türkiye’yi kapsayacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, AB’nin aday ülkeler için yürüttüğü Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPA) 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemine, Türkiye’nin dahil olduğunu söyledi.

Otobüs bileti ücretleri zam şampiyonu oldu

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, geçen ay İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan harcama kalemi, yüzde 106,45 ile şehirlerarası otobüs bileti oldu.

‘İnsanların canına tak etmesi için illuminatiye ihtiyaç yok’

Nevşin Mengü: “‘Kirli eller ABD’de devreye girdi, arkasında Soroslar falan var.’ Halkımız arasında çok popüler olan bu analiz biçimi, televizyon ekranlarında da çok satıyor. Ne var ki, bunlar anca çocuk filmlerinde oluyor. Dünyayı perde arkasından yöneten bir örgüt yok. Covid-19 salgınıyla beraber 40 milyon kişi ABD’de işsiz kaldı. İnsanların zaten canı burnundaydı, George Floyd olayı da malum tuz biber oldu. İnsanların canına tak etmesi için illuminatiye ihtiyaç yok.”

‘Meclis açılırken görünüm’

Murat Yetkin: “Siz bakmayın parlak demeçlere. AK Parti bünyesinde bütün işlerin Cumhurbaşkanlığındaki dar bir ekibin kontrolünde yürütülmesinden ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyarınca artık milletvekillerinin hükümet icraatına etki edememesinden rahatsızlık var. Erdoğan dengeleri korumak için iktidarını özgürlükleri (basın ve ifade özgürlüğü dahil) biraz daha kısıtlayarak pekiştirme yoluna başvurma yoluna gidebilir. Üstelik bunu yaparken ABD ve AB’yi de içine alan baskıcı ortamdan ilham alabilir.”
+ Son trenin 31 Ocak 2012’de kalktığı Haydarpaşa Garı’nın kısa tarihi ve garın evsahipliği yaptığı filmler

+ Spotify, ırkçılık karşı protestolara destek amacıyla ‘Black Lives Matter’ başlığıyla bir liste hazırladı.

+ Altyazı dergisi, 2019’un en iyi 10 filmini seçti.

+ İstanbul Life dergisinin 190 sayfalık ‘Yaz Düşleri’ sayısı, dijital ortamda ücretsiz olarak yayınlandı.

+ Sosyolog ve gazeteci Can Kozanoğlu, ‘Salgın neleri değiştirir, neler aynı kalır?’ sorularının cevaplarını gazeteci Ruşen Çakır’a anlatıyor.

Her iki kulaktan bağımsız ve farklı frekanslarda duyulan sese dayanan ‘binaural’ yöntemiyle, Avustralya’daki Otway Ormanı’nda şelaleyle son bulan bir gezinti.
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın