Türkiye’de kız çocuğu olmak: 17 bini evlendirildi, 10 bini doğum yaptı

Günün sözü

Tokat’ta babasının bulup eve getirdiği yavru tilkiyi besleyen Muhammed Yıldırım: “Onunla oynadık, süt içtik ve birlikte yattık. Onu çok seviyorum.”

Facebook
Twitter
Instagram
Türkiye’de kız çocuğu olmak: 17 bini evlendirildi, 10 bini doğum yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılında 16-17 yaş grubunda 17 bin 47 kız çocuğu evlendirildi.

15 yaşın altında 142 kız çocuğu doğum yaparken, 15-17 yaş arasında doğum yapan çocukların sayısı ise 9 bin 714 olarak kayda geçti.

Antep, bin 245 kız çocuğunun evlendirilmesiyle ilk sırada yer alan şehir oldu. Antep’i İstanbul ve Urfa izledi.

Dersim, Bayburt ve Gümüşhane ise kız çocuklarının en az evlendirildiği iller oldu.

➤ 2018’de yapılan bir araştırmaya göre dünyada 700 milyonu aşkın çocuk gelin var. Türkiye’de çocuk gelinlerin nüfusa oranının, yaklaşık yüzde 15 olduğu tahmin ediliyor. Türkiye, kız çocuklarının evlendirilmesinde Avrupa’da birinci sırada yer alıyor.

➤ Çocuk yaşta evlendirilen Nekrime Göktürk’ün hikayesi: “Kimse çocukların hayalleriyle oynamasın.”

Kimilerinin yüzsüzlüğü: Hasankeyf’in ‘yeni yüzü’


Hasankeyf’in sular altında kalmadan önceki hali. Fotoğraf: Tunca Öğreten

Anadolu Ajansı’nın, ‘Hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor’ başlığıyla paylaştığı görüntüler tepkilere neden oldu. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf, Batman’daki Ilısu Barajı’nın topladığı suların altında bırakılarak yok edilmişti.

➤ Kamulaştırma ile birlikte evlerini ve topraklarını kaybettiklerini öne süren köylüler, kendilerine ev veya toprakları karşılığında bir para verilmediğini öne sürüyor. Bazılarına göreyse yeni yerleşim yerinde yapılan konutlar yaşanılacak gibi değil; ‘’Bir çölün ortasına koydular insanları. İnsanlar nefes alamayacaklar’’ diyorlar.

➤ Hasankeyf’e veda: “12 bin yıllık tarih, 60 yıl ömrü olan bir baraja boyun eğiyor.”

● Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun gözaltına alındı.

● TBMM’nin mevcut başkanı AKP’li Mustafa Şentop, bugün yapılan üçüncü tur oylamada ikinci kez başkan seçildi.

● Oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında, Halk TV yayınındaki sözleri nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasından 4 yıl 8’er aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

● Sosyal medyada Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu ve Berna Laçin ile ilgili cinsel tehdit içerikli paylaşımda bulunan Kadir G. hakkında başlatılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Savcılık, kadınları hedef alan paylaşımı ‘ağır eleştiri niteliğindeki davranış’ olarak tanımladı.

● Diyarbakır’da evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Tacettin Kardaş, karakolda işkenceye maruz kaldığını iddia etti. Kardaş ayrıca bir rütbelinin kendisine “Ya burayı seveceksiniz ya da terk edeceksiniz. Bu toprakları terk edip gideceksiniz” dediğini de öne sürdü.

● Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ikinci yılı geride bıraktı. Bu süre içerisinde TBMM’de 600 milletvekili bin 493 maddeyi görüşürken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tek başına 2 bin 229 maddeyi yürürlüğe koydu.

● Yeni döneme geçilmesiyle düğünler, belirlenen şartlar dahilinde yeniden yapılmaya başladı. Pandemi nedeniyle yurttaşlar, düğünlerde takı takılması için cansız manken kullanıyor. İstanbul’da cansız manken satışı yapan firmalar, talebin arttığını söylüyor.

Bayram öncesi uyarılar: Endişeliyiz, İstanbul’da 1 milyon kişi risk altında

Veteriner Hekimler Odası’nın tahminine göre, Kurban Bayramı sırasında İstanbul’da 1 milyon kişi koronavirüs bulaşma riski altında. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise bayram için şimdilik bir yasak öngörülmediğini, kurban kesimi ve aile ziyaretlerinin sıklığından dolayı bayram sonrası gelecek rakamlardan endişe ettiğini söyledi.

DSÖ: Havadan bulaşma ihtimalini inceliyoruz, salgın hızlanıyor, zirve görülmedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bilim insanlarının uyarılarını dikkate aldıklarını ve virüsün hava yoluyla bulaşmasına dair delilleri incelediklerini duyurdu. Seyahat edenlerden tüm tedbirleri almalarını isteyen örgüt, “Virüs her yerde” dedi. Salgının hızlandığını söyleyen DSÖ, henüz zirve noktasının görülmediğini söyledi.

➤ Örgüt, Çin’de ortaya çıkan bubonik veba salgınının kontrol altında olduğunu ve büyük bir risk teşkil etmediğini açıkladı.

● 6 Temmuz Pazartesi günü, İstanbul’un hareketlilik oranı son 113 günün en yüksek seviyesine çıktı.

● Bilim insanları, maskelerin öksürük ve hapşırıkla çevreye yayılan parçacıkları nasıl engellediğini görüntüledi.

● İstanbul’da alınan kararla, asker uğurlamaya yalnızca birinci derece akrabalar katılabilecek. Konvoy ve toplu uğurlama yapılmayacak.

● Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. ABD’den sonra en fazla can kaybının yaşandığı Brezilya’nın devlet başkanı, koronavirüsü ‘küçük bir grip’ sözleriyle tanımlamıştı.

● Son 24 saatte 200 ölüm bildiren İran’da, salgın başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek ölüm sayısı görüldü.

● İspanya’da bağışıklık kazananları tespit etmek amacıyla yürütülen araştırmada, nüfusun sadece yüzde 5,2’sinin antikor geliştirdiği tespit edildi.

● Avustralya’nın ikinci büyük kenti Melbourne’de, vaka artışı nedeniyle karantina önlemlerine altı hafta süreyle geri dönüleceği açıklandı.

● İsveç’te bar ve restoranlarda en az bir metre mesafe korunması kuralı yürürlüğe girdi. ‘Sürü bağışıklığı’ uygulayan ülkede ilk kez mesafe önlemi alındı.

ABD’de online eğitime geçen okullarda yabancı öğrenciler için dönüş kararı

ABD Göç ve Gümrük Muhafaza Dairesi (ICE), yeni dönemde tamamen çevrimiçi (online) eğitim verilmesi durumunda, yabancı öğrencilerin ABD’yi terk etmesi ya da eğitime bire bir devam edilen başka okullara transfer olması gerektiğini bildirdi.

➤ Talimat, akademik ve meslek eğitimi öğrencilerini kapsayan F-1 ve M-1 vizesi sahipleri için geçerli. Harvard, gelecek akademik yılda tamamen çevrimiçi eğitim yapacak.

Lübnan ekonomisi krizde

Lübnan ekonomisi pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor. Politikacılar ve merkez bankası yetkilileri birbirini suçlarken, Lübnan Poundu geçen ay dolar karşısında yüzde 60 değer kaybetti. Bloomberg’ün haberine göre ülkedeki gıda fiyatları çok yükseldi. Öyle ki, Lübnan Ordusu’nun geçen hafta kırmızı eti yemeklerinden çıkardığı belirtildi. Fiyatı, devlet kontrolünde belirlenen bir torba lavaşın fiyatıysa üç katına çıktı.

● Rusya’da eski gazeteci Ivan Safronov, Rus ordusuna ait gizli bilgileri NATO ile paylaştığı iddiasıyla tutuklandı.

● İngiliz rock grubu Kasabian’ın eski solisti Tom Meighan, çıkarıldığı mahkemede eski nişanlısına saldırdığını itiraf etti.

● ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e ait sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı düşündüklerini açıkladı. TikTok’un Çin hükümetiyle bilgi paylaşımında bulunduğunu iddia eden Pompeo’ya TikTok’tan yanıt geldi: “Kullanıcılarımıza güvenli bir tecrübe yaşatmaktan daha büyük bir önceliğimiz yok.”

● Geçen nisanda kaybolan kadın uzman çavuş Vanessa Guillen’in cesedi, ABD’nin Texas eyaletindeki bir askeri üste bulundu. Guillen’in ölümünden önce bir asker tarafından cinsel tacize uğradığını annesine itiraf ettiği açıklandı. Soruşturmada, Guillen’in uzman çavuş Aaron Robinson tarafından üs içerisinde bir çekiçle öldürüldüğü tespit edildi. Robinson’ın ise intihar ettiği açıklandı.

● Daha önce Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve Rusya kaynakları bazı hesapları kapatan Twitter, bu kez Birleşik Arap Emirlikleri destekli ‘sahte Ortadoğu uzmanlarının’ hesaplarını kapadı. Bu hesapları kullanan isimlerin geçen yıl 46 farklı yayın organında 90’dan fazla makale yayımladığı ancak bu kişilerin gerçek insanlar olmadığı belirtildi. Hesapların, devlet tarafından desteklendiğine ilişkin kanıtlar bulunduğu aktarıldı.

‘Yaşam maliyeti artışı’ araştırması: Türkiye zirveyi ‘bırakmadı’

Ipsos’un global araştırmasına göre gıda ve ev tüketimi harcamalarının arttığını söyleyenlerin oranı Türkiye’de yüzde 86’yı buldu. Türkiye bu soruda liderliği, Arjantin, Güney Afrika ve Meksika ile paylaştı. Türkiye’de fatura bedellerinin arttığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 74 oldu ve en yüksek oranla zirveye yerleşti.

AB: Pandemin yaratacağı kriz tarihi olacak

AB Komisyonu, pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik krizin tarihi bir düşüşe yol açacağını açıkladı. Komisyon, sene sonunda AB ülkelerinde yüzde 8,3’lük ekonomik küçülme beklerken, Avrupa ekonomisinin 2021’de iyileşme sürecine gireceğine dair beklentisini de yineledi.

● Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 10 kuruş zam yapıldı.

● HDP’li vekil Garo Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, dolar kurunun 6,86 seviyesinde sabitlendiğine dikkat çekerek, “Dalgalı kur sisteminden çıkıp sabit kur sistemine mi geçtiniz?” diye sordu.

➤ Albayrak, bankaların KHK’lılara neden işlem yapmadığı sorusuna “Mevzuat uygulanıyor” diyerek yanıt verdi.

● Borsa İstanbul, altı uluslararası kuruma 1-3 ay arası değişen süreler boyunca açığa satış yasağı getirdiğini açıkladı. Açığa satış nedir?

● New York’ta mahsur kalan Pekinli sanatçı Liu Xiaodong’un pandemi günlerini resmettiği ‘Spring in New York’ sergisi çevrimiçi erişime açıldı.

● Down sendromlu ilk model 18 yaşındaki Ellie Goldstein, Vogue dergisinin kapak yüzü oldu.

● Gazeteci Cüneyt Özdemir’e konuşan AKP’li Mahir Ünal, Netflix yapımı ‘Aşk 101’deki Osman karakterinin ilk olarak eşcinsel olarak kurgulandığını söyledi.

● 30 şarkılık ‘Nu Urban Jazz’ albümü

● Apple, yeni işletim sistemi iOS 14’ün panodaki verilere izinsiz erişen uygulamaları ortaya çıkardığını duyurdu ve söz konusu uygulamaları paylaştı.

● Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas’ın podcasti ‘Nereden Başlasam’da, Radyo Eksen’in programcısı Gülşah Güray’la rock müzik tarihi konuşuluyor.

Türkiye’nin en önemli illüzyonistlerinden Zati Sungur, 1975 tarihli TRT yayınında mesleğinin inceliklerini ve Atatürk’e yaptığı gösteriyi anlatıyor.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın