Türkiye’de LGBTİQ+ olmak: Konjonktürel ‘sapkınlık’

Günün sözü

İstanbul’daki denetimde, aracında 14 yerine 37 yolcu bulunduğu için ceza kesilen minibüs şoföründen polise: “Siz sayı saymayı bilmiyorsunuz.”

Facebook
Twitter
Instagram
Türkiye’de LGBTİQ+ olmak: Konjonktürel ‘sapkınlık’

Kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Onur Haftası 🌈 nedeniyle LGBTİQ+ bireyleri hedef aldı:

✔︎ Birileri yine sinsice milli ve manevi değerlerimize saldırıyor. İnsanlık tarihi boyunca hep lanetlenmiş sapkınlıkları normalleştirerek, genç dimağları zehirlemenin peşindeler.

✔︎ İnancımıza ve kültürümüze aykırı bu tür marjinal akımları destekleyenler, bizim gözümüzde aynı sapkınlığın ortaklarıdır.

✔︎ Halkın lanetlediği hiçbir yanlışın bu ülkede kök salma ihtimali yoktur.

✔︎ Rabbimden milletimizi ve ülkemizi bu tür sapkınlıkların yol açacağı beşeri felaketlerden korumasını niyaz ediyorum.

➤ Erdoğan, 2002 yılında katıldığı bir televizyon programında LGBTİQ+’lar için şöyle konuşmuştu: “Eşcinsellerin muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyorum. Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart.”

İşçiler hükümeti protesto etti

DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler, yurdun dört bir yanında protesto eylemleri gerçekleştirdi. İşçiler, hükümetin kıdem tazminatını fona devretme ve Tamamlayıcı Emeklili Sistemi girişimlerine karşı çıkıyor.

İşçiler, protesto eylemleri kapsamında fabrika ve işyerlerinde sabah vardiyasından başlayarak basın açıklamaları gerçekleştirdi. Kent meydanlarında yapılan kitlesel eylemlerle de hükümeti kıdem tazminatı konusunda uyardı.

✔︎ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanma süresini bir ay daha uzattıklarını duyurdu. Erdoğan, “Bununla bağlantılı, nakdi ücret desteği de 1 ay daha devam edecek.” diye konuştu.

● Sözcü gazetesi, ‘Çoklu Baro Taslağı’na ulaştığını iddia etti. Buna göre, beş binden fazla avukat bulunan illerde asgari iki bin avukatla bir baro kurulabilecek, Türkiye Barolar Birliği en az 25 baronun yazılı istemi üzerine olağanüstü toplantıya çağırabilecek ama seçim yapılamayacak.

➤ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Çoklu Baro’yla ilgili kanun teklifinin yarın (Salı) Meclis’e geleceğini duyurdu.

● AKP’nin içinden çıkan Deva ve Gelecek partilerini ‘naylon partiler’ olarak niteleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, çağrıda bulundu. Yalçın, “Yapacakları en iyi iş, bir an evvel Cumhur İttifakı’na iltica ve iltihak etmek olur. Uzun vadede zaten şimdinin kimi muhalifleri de yelkenleri indirip bizim limanlarımıza yanaşacak” dedi.

● Van’da önceki gün mültecileri taşıyan bir teknenin Van Gölü’nde battığı ve içinde olan onlarca mültecinin hayatını kaybettiği belirtildi.

● CHP’nin hazırladığı rapora göre, Türkiye’de obez birey oranı 12 yılda yüzde 15,2’den yüzde 21,1’e yükseldi. Ortalama kilo oranı da 70,8’den 73,5’e çıktı.

● Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar, koleksiyonundaki bazı Fatih Sultan Mehmed portrelerini sergileyeceğini duyurdu. İBB de geçen hafta aldığı Fatih Sultan Mehmed portresini Saraçhane binasında sergileneceği açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü: En kötüsü henüz gelmedi

Covid-19 salgınıyla ilgili konuşan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Tedros Ghebreyesus, “En kötüsü henüz gelmedi. Üzgünüm ama bu ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz” dedi.

✔︎ Örgüt, İstanbul’da ofis açacağını duyurdu.

● Covid-19’u yenen hekim: “Haftada birkaç vakada bulguya rastlarken, şimdi günde iki-üç kişiye test yapmaya başladık.”

● Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Türkiye’deki bağışıklık oranının binde 8 olduğunu söyledi.

● Artvin Valiliği, sıfırlanan vaka sayısının 20’ye çıktığını ve bunun nedeninin Bursa’dan gelen bir kişinin düzenlediği ‘döner partisi’ olduğunu duyurdu.

● Çin’de geliştirilen COVID-19 aşısı, ordu mensupları üzerinde denenecek.

● Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı can kaybı yarım milyonu geçti. Grafiklerle: Vakalar nerede azalıyor, nerede artıyor?

● Bilim insanları, bağrılarak konuşulan ya da şarkı söylenen yerlerden uzak durulmasını tavsiye ediyor.

● Salgın sırasında uçak yolculuğu ne kadar güvenli?

Fransa yerel seçimleri: Yeşiller kazandı, Macron kaybetti

Bazı kentlerde sol partilerle ittifak kuran Yeşiller Partisi, Bordeaux, Strazburg, Poitiers, Tours, Annecy, Besançon ve Marsilya gibi büyük kentlerde seçimi kazandı.

➤ Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi üç kentte belediye başkanı çıkarabildi. Sosyalist Parti adayı Anne Hidalgo, yüzde 49,3 ile seçimi kazanarak bir kez daha Paris’in belediye başkanı oldu.

➤ Türkiye kökenli siyasetçi Metin Yavuz, Paris’in banliyölerinden Valenton’un belediye başkanı oldu.

Yunanistan’la yeni bir ada krizi daha

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Türkiye’yle ‘krize’ neden olan adalardan Didim açıklarındaki Agathonisi’yi (Eşek Adası) ziyaret etti.

➤ 2016 yılında dönemin savunma bakanı Panos Kammenos, aidiyeti tartışma konusu olan bir başka ada olan Farmakonisi’ye (Bulamaç) çıkmıştı. Bu ziyaret, aylar süren bir kriz yaratmıştı.

● 2020’nin ilk yarısında dünyayı sarsan olaylar zinciri

● İran, Devrim Muhafızları eski komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmesiyle ilgili ABD Başkanı Donald Trump dahil 36 kişi hakkında tutuklama emri çıkardı.

● ABD’de Princeton Üniversitesi, ırkçı görüş ve eylemleri nedeniyle ABD eski başkanlarından ve okulun eski rektörü Woodrow Wilson’ın adını Kamu ve Uluslararası İlişkiler Okulu’ndan kaldırma kararı aldı.

● Resmi anket kurumu VTsIOM’a göre, Rusya’da devlet başkanı Vladimir Putin’in iktidarını 2036 yılına kadar uzatacak anayasa değişikliğini onaylayanların oranı yüzde 76.

● Çin, Hindistan’la çatışma yaşanan Tibet platosuna 20 dövüş sporu eğitmeni göndereceğini duyurdu. Eğitmenler, güvenlik güçleriyle çalışacak.

● Nefret söylemi kapsamına giren ve şiddeti yücelten içeriklere izin vermekle suçlanan Facebook’a yönelik reklam boykotuna Starbucks ve Levi’s da katıldı.

Ekonomik güven endeksi yükseldi

Ekonomik güven endeksi mayıs ayındaki 61,7 seviyesinden haziran ayında yüzde 19,1 oranında artarak 73,5 değerine yükseldi. Endeks, Covid-19 endişeleriyle dip yaparak 51,3’e kadar inmişti.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

✔︎ 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ekonomisi hakkında konuştu. Gül, “Son beş yılda Türkiye içeride bir sürü talihsiz gelişme yaşadı. Üst üste seçimler, komplolar, hain bir darbe teşebbüsü ve anayasa değişikliği ile Türkiye’nin yönetim şekli radikal bir şekilde referandumla değişti. Tüm bunlar Türkiye’yi çok sarstı, siyasi ve ekonomik istikrarı bozdu. Bugün hala ayakta durabiliyorsak bu ilk beş senemizde Türk ekonomisinde gerçekleşen yapısal dönüşüm sayesindedir” dedi.

“TL basabiliyoruz ama dolar basamıyoruz”

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Kara, Dünya gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Kara şöyle yazdı: “Kuru dizginleyebilmek için döviz talebini karşılamamız gerekiyor. Döviz rezervlerimizi hovardaca harcıyoruz. Yılın ilk dört ayında resmi verilere göre rezerv varlıklar 25 milyar dolar düşmüş. Hem de bankalardan swapla alınan dövizlere rağmen. Uzun vadede sürdürülebilir olmadığı malum. Özetle, TL basabiliyoruz ancak dolar basamıyoruz. Mevcut kurguda zincirin bu kısmının nasıl tamamlanacağı konusunda daha ikna edici olmalıyız.”

● Ekonomi profesörü Daron Acemoğlu: “Yabancı yatırımcılar Erdoğan’ı kurtardı.”

● Prof. Dr. Naci Görür: “İstanbul’un Marmara’ya açıldığı bölgede canlı faylar görüyoruz, minimum 7,3lük deprem geliyor.”

● Salgın döneminde kadına yönelik şiddet vakalarının artışını ve neler yapılmasını gerektiğini Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’ndan avukat Ceren Akkaya ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan uzman doktor Gülsüm Kav konuşuyor.

● NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilen fotoğrafları paylaştı. Aralarında Ankara’nın gece görüntüsü de yer aldı.

● Netflix’in ilk yerli yapımı ‘Yarına Tek Bilet’te çalan şarkılardan oluşan 14 parçalık liste.

Gurme yazar Vedat Milor, gastronomi belgeseli ‘Rehber’de, Karadeniz pidesinin fırından sofraya olan yolculuğunun peşine düşüyor.
Paylaş Paylaş
Tweetle Tweetle
Arkadaşına ilet Arkadaşına ilet
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın