Üçü bir arada: Hakem, sporcu, şampiyon

Günün sözü

Oyuncu Engin Günaydın: “13 yıldır Foça’dayım, İstanbul’a çalışmak için gidiyorum. Normal hayatımın karantina olduğunu bilmiyordum. Biraz da üzüldüm.”

Facebook
Twitter
Instagram
Üçü bir arada: Hakem, sporcu, şampiyon

Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz, aynı turnuvaya hem sporcu, hem de hakem olarak katıldı. Akyüz, annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla turnuvanın şampiyonu oldu.

Socrates Dergi Genel Yayın Yönetmeni Caner Eler, daha önce yedi kez dünya şampiyonu olan sporcuyla ilgili ortaya atılan bir iddiayı hatırlattı: “Baba Akyüz’ün, 2012’deki dünya şampiyonluğunda yedi adet Rolex marka saat ve yedi ayrı zarf içerisine konmuş 14 bin doları kızının şampiyon olması için rüşvet olarak verdiği iddia edilmişti.”

+  Baba Akyüz, 2019 yerel seçimlerinden önce de federasyonun resmi internet sitesinde bir yazı kaleme alıp, AKP propagandası yapmıştı. Akyüz aynı yazıda, CHP’nin eski dönemlerdeki belediyeciliğini de ağır sözlerle eleştirmişti.

‘Yeşil küre’ kendini imha etti

AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, 1 Mayıs 2020’de başlattıkları ‘Etik Farkındalık’ çalışmasını sonlandırdıklarını duyurdu.

+  AKP’nin, Twitter profiline ‘yeşil küre’ emojisi ekleyen destekçileri, bu süreçte pek çok hakaret ve cinsiyetçi söylemle gündeme geldi. Son olarak ‘yeşil küre’li bir Twitter kullanıcısı, Başak Demirtaş‘a ‘cinsiyetçi hakaret’ ve ‘cinsel taciz tehdidi’nde bulunduğu için tutuklanmıştı.

+ Ünal, ‘yeşil küre’ ile hakarette bulunan Twitter hesaplarının analiz edildiğini ve bunların bir kısmının kendilerini kamufle ederek sızan ‘FETÖ’cü hesaplar olduğunu da savundu.

◉ Şule Çet‘in öldürülmesine ilişkin Çağatay Aksu’ya verilen müebbet ve 12 yıl 6 ay hapis ile Berk Akand’a verilen 18 yıl 9 ay hapis cezaları üst mahkemece onandı.

◉ Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’taki Haftanin bölgesine ‘Pençe-Kaplan Operasyonu’ adlı yeni bir harekat başlattı.

◉ İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin‘in evine giren şahıs ya da şahıslar, hırsızlık süsü vererek tehdit mesajı bıraktı.

◉ Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Fenerbahçe Kulübü üyeliğinden istifa etti. Özdemir, “Türk futbolunda dokuz yıldır şike tartışması yok” sözleriyle kulübün tepkisini çekmiş ve disiplin kuruluna sevk edilmişti.

◉ İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, cinsiyetçi hakaret ve cinsel taciz tehdidine maruz kalan Başak Demirtaş ile ilgili konuştu: “Çirkin dilinizi kadınların üzerinden çekin.”

◉ Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’yi ‘İslam ülkesi’ olarak tanımlayanların sayısı yüzde 22,4’e düştü. Geçen yıl bu oran, yüzde 32,9’du.

◉ İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u kilitlemekle tehdit eden taksicilere “Yasaların vereceği yetkiyi kullanmaktan imtina etmeyiz. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye kalkmasınlar” sözleriyle yanıt verdi.

Koca: Yasak gündemde yok, İstanbul’da maske zorunluluğu önerildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’yla yaptıkları toplantıda ‘sokağa çıkma yasağı’nın gündeme gelmediğini belirtti. Bakan, vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane, en düşük olduğu ilin ise Kilis olduğunu söyledi.

Koca, kurulun önerilerini de aktardı:

* LGS ve YKS’de sınava giriş ve çıkış saatlerinde, sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere tedbir alınması.
* İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu.
Bilim Kurulu üyesi Azap’tan bakana: Vakalar yayılmış halde

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, “Artışlar belli odaklardan kaynaklanmıyor” diye konuştu. Kaygılı olduklarını aktaran Azap, vakalarda yaygınlıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. Azap’ın aksine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni vakaların bölgesel olduğu görüşünde.

+ Tabip odaları anlatıyor: Vakaların arttığı kentlerde neler yaşanıyor?

Pekin’de alarm: Kısıtlamalar geldi, ‘garip’ belirtiler görülüyor

Çin’in başkenti Pekin’de vaka sayısının artması nedeniyle kente giriş çıkışlar kısıtlandı, uçuşlar iptal edildi, okullar kapatıldı. Kentte son bir haftadır kaydedilen vaka sayısı 137’e yükseldi. Sağlık görevlileri, yeni hastalarda eklem ve mide ağrıları dahil ‘garip’ belirtiler görüldüğünü açıkladı.

+ Yeni vakaların çoğu 30 ila 39 yaş arasında, 60’lı yaşlardaki hastaların sayısıysa en az seviyede.

◉ Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Program Yöneticisi Prof. Dr. Toger Ergüder: Örgütün salgının ne zaman biteceğine dair öngörüsü yok. Dünyada ve Türkiye’de vaka sayılarını en az 6-7 ile çarpmak lazım.”

◉ Pandeminin anatomisi: Bilim insanları altı ayda neler öğrendi?

◉ Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan yeni genelgede, kapalı alanlarda kesinlikle klima çalıştırılmaması gerektiği belirtildi.

◉ ABD’deki siyah ve Latinlerin Covid-19 ölüm oranının, bütün yaş gruplarında beyazlardan yüksek olduğu ortaya çıktı.

Fransa: Türkiye savaş gemimizi taciz etti

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’yi NATO misyonu yürüten bir Fransız savaş gemisini taciz etmekle suçladı ve “NATO’da bir Türkiye sorunu olmadığını iddia edemeyiz” dedi.

Covid-19 önlemleri: Almanya, Türkiye’yi ‘riskli bölge’ ilan etti

Almanya, Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi koronavirüs tehlikesi nedeniyle riskli bölgeler listesine dahil etti. Türkiye’ye gidenler dönüşte 14 günlük karantinaya alınacak.

◉ Hindistan Ordusu, Himalayalar’daki tartışmalı bir sınır bölgesinde Çin güçleriyle çıkan çatışma sonucu 20 askerinin öldüğünü duyurdu. Çin, Hint askerlerinin sınır ihlali yaptığını savundu.

◉ Bir grup TikTok kullanıcısı, Başkan Donald Trump’ın Oklahoma’da gelecek hafta düzenleyeceği toplantıyı trollemeye hazırlanıyor. Bazı kullanıcılar, internet üzerinden ücretsiz kayıt olarak alınacak toplantı biletleri için şu çağrıyı yaptı: “Kayıt olun, yer size ayrılsın ama toplantıya katılmayın ki boş koltuklara konuşsun.”

◉ Pablo Escobar’ın suç ortaklarından Carlos Lehder, 30 yıldan uzun süredir tutuklu bulunduğu ABD’deki hapishaneden çıkarılarak Almanya’ya gönderildi. Tanık koruma programı dahilinde cezasında indirim yapılan Lehder’in kanser hastası olduğu açıklandı. Almanya’da akrabası bulunmayan Lehder’e, bir hayır kurumu bakacak.

◉ ABD’de, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların tedavisinde kullanılması için ‘EndeavorRx’ isimli video oyununun reçeteli olarak satılmasına izin verildi.

◉ UEFA, 2020 ve 2021 Şampiyonlar Ligi finalleri için kararını verdi. 2020 finali Portekiz’in Lizbon kentinde, 2021 finaliyse İstanbul’da oynanacak.

◉ Japonya’da fiyatı ortalama 42 bin lirayı bulabilen, dünyanın en pahalı meyvelerinden biri olan Densuke karpuzu, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 15 bin liraya satıldı.

İşten çıkarma yasağı üç ay uzayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarma yasağının üç ay daha uzatılacağını söyledi. Selçuk, 2022’de başlaması planlanan tamamlayıcı emeklilik sisteminde yüzde 1 oranında devlet katkısı olacağını sözlerine ekledi.

+ ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ nedir? Kıdem ve ihbar tazminatı fiilen ortadan kalkıyor mu?

Turkcell’e yeni ortak yolda: Varlık Fonu

Turkcell’de yüzde 24 hisseye sahip İsveçli Telia şirketi, hisselerini devlet kurumu olan Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) satmaya hazırlanıyor. Şirketin istediği rakam ise 530 milyon dolar (3,6 milyar TL).

+ Turkcell’in yönetim kurulu başkanlığını, daha önce Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Bülent Aksu yapıyor.

◉ İnternet üzerinden birbiriyle bağlantı kurabilen akıllı ev aletleri ve beyaz eşyalara da, yurtdışından alınan cep telefonları gibi IMEI kayıt zorunluluğu getiriliyor.
◉ İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, 1 Haziran’dan bu yana İstanbul’da 2 bin 416 yeni şirket kuruldu.
◉ ‘Soru Cevap’ podcastine devam eden Ferhan Şensoy, Galatasaray Lisesi yatakhanesi ve Fransa’da tiyatro okuduğu dönemdeki anılarını anlatıyor.

◉ Gazeteci ve Radyo Eksen programcısı Barış Akpolat‘ın ‘Motto Müzik’ için hazırladığı 28 şarkılık seçki

◉ Ömer Madra’dan Oruç Aruoba’nın anısına bir derleme: Hayatın ‘sacayağı’na bakışlar…

◉ İnternet haber sitelerinde gecenin ilerleyen saatlerinde yayına giren cinsel içerikli haberlerle yaşanan tartışmayı, site editörleri anlatıyor.

1988 yılında BBC’de yayımlanan ‘Travel Show Guides’ programında, Bodrum, Marmaris, Altınkum, İçmeler ve Kuşadası gibi Ege’deki tatil beldeleri tanıtılıyor.
💰 Kapsül’ün hazırladığı bültenlerden faydalanıyorsan, kalıcı olması için Patreon üzerinden destekleyebilirsin…
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın