Yaklaşan İstanbul depremi: 100 binlerce bina hasar görecek

Günün sözü

Neden maske takmadığı sorusuna cevap veren Emir Ö.: “Biz zaten bu hayatı şans eseri yaşıyoruz, ölürsek de kime kalmış.”

Facebook
Twitter
Instagram
İBB’nin deprem raporu: 100 binlerce bina hasar görecek

İBB, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle, beklenen büyük İstanbul depremi için bir rapor hazırladı. İlçe ilçe hazırlanan rapor ve haritaların detayları şöyle:

✔︎ Olası büyük bir depremde İstanbul’da 100 binlerce bina orta ve üstü hasar görecek.

✔︎ Depremde, en fazla sayıda binada tahribatın yaşanması beklenen ilk dört ilçe Esenyurt, Sultanbeyli, Avcılar ve Zeytinburnu.

✔︎ Depremde, Avcılar’da 35 bin, Başakşehir’de 13 bin 500, Beylikdüzü’nde 27 bin, Çekmeköy’de 4 bin, Esenyurt’ta 67 bin 410, Gaziosmanpaşa’da 14 bin, Kadıköy’de 17 bin, Maltepe’de 20 bin, Pendik’te 28 bin, Ümraniye’de 16 bin, Sarıyer’de 6 bin 600, Sultangazi’de 10 bin, Şile’de 900, Zeytinburnu’nda 31 bin hane için, geçici barınma ihtiyacı ortaya çıkacak.

✔︎ Bahçelievler’de binaların yüzde 83’ü, Bayrampaşa’da yüzde 91’i, Beykoz’da üçte ikisi, Güngören’de yüzde 90’ı, Şişli’de yüzde 92’si 20 ve üstü; Beşiktaş’ta yaklaşık yarısı, Adalar’da yarıdan fazlası, Eyüp’te ise üçte biri 40 ve üstü yaşta.

➤ Yaşadığınız ilçenin risk analizine buradan ulaşabilirsiniz…

Tutuklu gazeteciler hakim karşısındaydı

MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan altı gazeteci, 100 günün ardından hakim karşısındaydı.

Oda TV’den Hülya Kılınç, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Yeniçağ gazetesinden Murat Ağırel ve Yeni Yaşam’dan Ferhat Çelik ile Aydın Keser’in tutuklu yargılandığı dava için 50 sayfalık iddianame hazırlandı. Davanın sanıklarından Birgün yazarı Erk Acarer ise yurtdışında bulunuyor.

Mahkeme davayı 9 Eylül’e ertelerken, Terkoğlu, Çelik ve Keser’in tahliyesine karar verdi.

İddianamede ‘ifşanın’, ‘bir plan dahilinde, sistematik ve koordineli biçimde’ yapıldığı savunuluyor. Sanık gazeteciler, 19 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

➤ Sekiz gazetecinin suçlandıkları iddianamede neler var, sanık avukatları ne diyor?

➤ Haberin Var mı İnisiyatifi de dün İstanbul Barosu’nda dava hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlemişti.

✔︎ Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in davası da bugün görüldü. Bugünkü duruşmada beklenenin aksine karar çıkmadı ve dava 16 Temmuz’a ertelendi. Deniz Yücel’in, tutukluluk sürecinde yaşadıklarını anlattığı söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.

✔︎ Evrensel yazarı Ender İmrek de bugün hakim karşısındaydı. İmrek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Hermes marka çantasıyla ilgili kaleme aldığı yazı nedeniyle yargılanıyor.

● İran’dan Yüksekova’ya açılan taciz ateşi sonucu bir asker hayatını kaybetti, iki asker yaralandı.

● Benzinin litre fiyatına geceyarısı itibarıyla 12 kuruş zam yapılacak.

● Danıştay, belediyelerin yardım toplamasını engelleyen İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

● CHP’nin salgın nedeniyle ertelediği 37. Olağan Kurultayı, 25-26 Temmuz tarihlerinde Bilkent Odeon Konser Salonu’nda yapılacak.

● Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağının kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM’de oybirliğiyle kabul edilerek yasalaştı.

● ‘Terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla gözaltına alınan Elazığ’ın Sarıcan Belde Belediyesi Başkanı Bekir Polat’ın yerine kayyum atandı.

● Fenerbahçe, basketbol takımına Euroleague şampiyonluğu yaşatan koç Zeljko Obradovic’in görevinden ayrıldığını, bir yıl boyunca takımı çalıştırmayacağını duyurdu.

Bakan Koca: Vakaların yaş ortalaması düştü, yayılma hızı aynı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın toplantısından satırbaşları:

● “Belki il ve ilçe bazında bir sokağa çıkma kısıtlaması olabilir ama ülke genelinde düşünmüyoruz.”

● “Virüsün yayılma hızında azalma yok. Aynı zamanda, hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda da bilimsel bir kanıt yok.”

● “İkinci dalgayı yaşamıyoruz. Birinci dalganın etkilerini görüyoruz. Vakalardaki yaş ortalaması 41’den 32’ye düştü. Vefat edenlerin yaş ortalaması 74’e çıkmış oldu.”

● “Toplum bağışıklığı 0,86. Virüs bulaştırma katsayısı olan R0 değeri 1.0.”

TTB: YKS önlemleri artırılsın, salgın artış eğiliminde

Türk Tabipleri Birliği (TTB), YKS sınavı görevlilerine test yapılmasını ve ekstra önlemler alınmasını talep etti. TTB, 1 Haziran’dan sonra salgının artış eğiliminde olduğunu söyledi.

● ‘Hayat Eve Sığar’a göre İstanbul’un vaka yoğunluk haritası

● Toplum Bilimleri Kurulu ‘psikolojik’ önlemleri tartıştı. Toplumun kaygısı ölçülecek, bölgelerde farklı kampanyalar yapılacak. Mesajlarda gençler hedef alınacak.

● 1 Temmuz’da açılması planlanan sinema ve tiyatrolarda salon kapasitesi yüzde 60’ı aşmayacak, klima çalıştırılmayacak. 1 Temmuz’da başlayacak düğünlerde, damat ve gelin hariç dans yasak olacak, maske zorunlu tutulacak.

● Bolu Valiliği, kentteki vakaların üç katına çıktığını duyurdu.

● Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Doktor Anthony Fauci, ülkede vaka sayısındaki artışın kaygı verici olduğunu söyledi.

● Brezilya yargısı, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun maske takması gerektiğine hükmetti. Bolsonaro, maske takmadığı her gün için 2000 real (yaklaşık 388 dolar) ceza ödeyecek.

● Yoğun havaalanlarında 1 Temmuz’da, diğerlerinde 15 Temmuz’a kadar Covid-19 test merkezleri açılacak.

● İçişleri Bakanlığı, maske takmayan 7 bin 17 kişiye ceza kesildiğini açıkladı.

Atina: Türkiye sınırları açtı, botlara eşlik ediliyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin sığınmacılar için sınırları yeniden açtığını ve Türk sahil güvenliğinin de sığınmacı botlarına Yunan adalarına kadar eşlik ettiğini öne sürdü.

Demokrat senatör Türkiye’ye yaptırım istedi

ABD’li Demokrat Senatör Robert Menendez, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek çağrıda bulunan senatör, “Son aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan ve Rum ortaklarımıza karşı saldırılarını artırarak hem bölgenin istikrarını hem de ABD çıkarlarını tehdit ediyor” dedi.

● ABD’nin vize yasağının detayı ve etkilenecek vize türleri

● Kuzey Kore, Güney Kore’ye yönelik askeri harekat planını askıya aldığını duyurdu. Kararın nedeni henüz bilinmiyor.

● AB Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) anketine göre, AB vatandaşlarının yüzde 60’ı, anaakım siyasi parti ve siyasetçilerin onların çıkarlarını savunmadığını düşünüyor. Bu oran ekonomik sıkıntı çekenler arasında daha yüksek.

● Avrupa Polis Ajansı Europol, salgın temelli kısıtlamaların radikal davranışları daha da güçlendirebileceğini açıkladı. Europol geçtiğimiz yıl aşırı sağ ve aşırı sol grupların şiddet olaylarına karıştığını, bu eylemlerde artış görüldüğünü ortaya koydu.

IMF’nin 2020 tahmini: Türkiye ekonomisi yüzde 5 daralacak

Uluslararası Para Fonu (IMF), salgının yarattığı ekonomik kriz nedeniyle küresel ekonomide yüzde 3 daralma öngörüsünü yüzde 4,9’a çevirdi. Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralması, seneye yüzde 5 büyümesi bekleniyor.

Gıda enflasyonu artıyor

Küresel gıda fiyatları gerileme gösterirken, Türkiye’de gıda enflasyonunda artış sürüyor. Dünya gıda enflasyonu ile Türkiye gıda enflasyonu arasındaki makasın özellikle salgın aylarında daha da genişlediği görülüyor.

● Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türk lirasına güvenen, Türk varlıklarına ve şirketlerinin büyüme hikayesine inanan herkes kazanacak” dedi.

✔︎ Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü köşesinde ‘Yoksulluğa alışmak’ başlıklı bir yazı kaleme aldı: “Her 100 kişiden sadece 5,4 kişi iş bulabilmiştir. Gerisi işsizler hanesinde veya evine kapanmış, umutsuzlar hanesinde öylece bekliyor.”

● THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Almanya’daki operasyonlarını durdurma kararı aldı. Karardan bin 200 çalışan etkilenecek.

● Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ticaretin yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 arttığını söyledi.

● Gazeteci ve gurme Mehmet Yaşin’in ‘Avrupa’nın bittiği nokta’ olarak kabul edilen Norveç’in Svalbard Adası’ndaki izlenimleri

● Muaf Beyoğlu’ndan 73 şarkılık bir liste: ‘evdekal/stayhome’

● Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek, 25 Haziran’da Londra’da satışa sunulacak. Tablonun tarihi 1479.

● ‘Kuluçka Podcast’te Sinem Yıldız ve Kağan Şeker’le İstanbul’un hafıza semtlerinden Beşiktaş’a bir yolculuk.

Bajar’dan Onur Haftası’na özel, eski yürüyüşlerden görüntülerle hazırlanan video: ‘Terennnüm’
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın