Yüzde 30’luk artış: İstanbul sokağa ‘aktı’

🖐🏻 Editörden
📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
İstanbul’daki bir kamu hastanesinde görevli hemşire Güher Serbes: “Bilmediğimiz bir hastalıkla savaşmak bizim için çok zor. İnsanların pandemi bitmiş gibi davranması ve sokaklardaki yoğunluğa hayret ediyorum.”
📰 Gündem
● Akşener ile Önder arasındaki polemik devam ediyor

23 Nisan’da bir TV programına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, PKK ve HDP’nin yan yana konumlanan iki yapı olduklarını söylemişti.

8 Mayıs’ta Akşener’in sözlerine yanıt veren HDP’nin eski vekillerinden Sırrı Süreyya Önder, İYİ Parti’nin daha önce HDP’ye aracı gönderdiğini iddia ederek ”Bir ittifak var ve o ittifakın açık aktörleri CHP ve İYİ Parti. Ama HDP’nin desteği olmasa o seçimlerde o başarılar elde edilemezdi” demişti.

Önder ile Akşener arasındaki polemik dün de devam etti ve İYİ Parti lideri Önder’in, iddiasını ispat etmekle zorunlu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: ”Bizim PKK’yla bağımız yoktur’ diyorlarsa bunu açıkça söylemeliler.”

● Covid-19 ‘iş kazası’ statüsünden çıkarıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayınladığı özel genelgeyle, Covid-19’u ‘iş kazası’ statüsünden çıkardı. Böylece hastalığa yakalanan çalışanın, işverene tazminat davası açmasının önüne geçilmiş oldu. Salgına yakalanıp hayatını kaybeden çalışanın ailesine gelir bağlanma hakkı da ortadan kalkacak.

● AİHM, Türkiye’nin Osman Kavala itirazını reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye hükümetinin Osman Kavala’nın tahliyesi kararını bir üst merci olan Büyük Daire’ye taşıma başvurusunu reddetti. Böylece AİHM’in Kavala için 10 Mart 2019’da aldığı ‘derhal tahliye’ kararı önünde engel kalmadı. Kavala, 1 Kasım 2017’den bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

● İstanbul’da bir ayda sokağa çıkanların sayısı yüzde 30 arttı

İBB İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, mart ayının son haftasında 2 milyon 493 bin 245 kişi sokağa çıktı. Bu oran nüfusun 16.1’ine tekabül ediyor. Bu oran, 27-30 Nisan tarihlerinde yüzde 30.5’lük artışla, 3 milyon 251 bin 140 kişiye ulaştı. Bu da nüfusun yüzde 20.1’ine denk geliyor.

● CHP araştırması: YKS’nin Temmuz’da yapılmasını isteyenlerin oranı yüzde 99

CHP’nin 9 bin 135 öğrenci ve veliyle İstanbul’da yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 99’u Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı’nın (YKS) Temmuz ayında yapılmasını istiyor. Covid-19 salgını sebebiyle 25-26 Temmuz’a ertelenen sınav, son alınan kararla 27-28 Haziran’a alınmıştı.

● Türkiye’nin hasreti: Simit ve kahve

Akademetre araştırma şirketinin ‘Toplumun Koronavirüse Bakışı’ araştırmasına göre, ‘gönüllü karantina’ sürecinde simit en fazla özlenen yiyecek olurken, ‘dışarıda tüketilen kahve çeşitleri’  en fazla özlenen içecekler olarak öne çıktı.
🦠 Covid-19
● Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Uzunca bir süre maske kullanımı, temizlik, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama ilkelerine uygun şekilde yaşamak mecburiyetindeyiz. Biz bu hastalığı bitirsek bile, dünyadan silinmedikçe sürekli teyakkuz halinde bulunmalıyız.”

Bakan Koca: “Yeni vaka sayısındaki artış öngörülebilir sınırlarda. Toplam vakaların yüzde 70’i iyileşmiş durumda.”

– Bugünkü test sayısı: 37 bin 351
– Toplam test sayısı: 1 milyon 440 bin 671
– Yeni vaka sayısı: bin 704
– Toplam vaka sayısı: 141 bin 475
– Bugünkü ölüm sayısı: 53
– Toplam ölüm sayısı: 3 bin 894
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 3 bin 109
– Toplam iyileşen hasta sayısı: 98 bin 889.
🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 318 bini geçti, ölüm sayısı 291 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 569 bin 172.
🇺🇸 ABD, 1 milyon 396 bin 153 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● DSÖ: Virüsü durduran ya da öldüren herhangi bir şey yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 ilaçlarına dair olumlu gelişmeler olduğunu açıkladı: “Hastalığın ağırlığını ya da uzunluğunu sınırlandırdığı görülen, çalışmaların ilk aşamasında olduğumuz bazı tedavi yöntemleri var ancak virüsü öldüren ya da durduran herhangi bir şey yok.”

● İzmir’de bir doktor Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

İzmir Tabip Odası, iç hastalıkları uzmanı Galip Berkan Dingiloğlu’nun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Dingiloğlu’nun ölümüyle İzmir’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden doktor sayısı dörde yükseldi.

▶︎ İzmir Tabip Odası’nın ulaşamadığını söylediği il genelindeki Covid-19 vaka sayısını, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli açıklamıştı.

● Sağlık Bakanlığı’ndan otellere Covid-19 rehberi

Bakanlıktan konaklama tesislerine gönderilen genelgeye göre, konaklama tesislerinde tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacak. Yeni misafir ise detaylı şekilde temizlenip dezenfekte edildikten sonra odaya alınabilecek.

● Sakarya’daki ‘süper taşıyıcı’nın temas ettiği 46 kişi pozitif

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yaşayan ve Covid-19 testi pozitif çıkan H.A.’nın (60), yakın zamanda düzenlenen iftar ve mevlitlere katıldığını söylemesi üzerine 59 kişiye test yapıldı. Test sonucunda 46 kişi pozitif çıktı. Pozitif çıkan yurttaşlar ve ailelerinin ev karantinasında tutulmasına karar verildi.

● Burdur’da müşteri kabul eden berberin testi pozitif

Burdur’un Bucak ilçesinde bir berberin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Kocaaliler beldesi karantinaya alındı. Kocaaliler Belediye Başkanı Selahattin Gökce, berberin pazartesi öğlen saatlerine kadar bazı müşterileri tıraş ettiğini söyledi.

● Rekabet Kurulu’ndan maske fiyatlarıyla ilgili soruşturma
Rekabet Kurulu, salgın sürecinde yüzde 600-700 oranında artışla rekabeti bozduğu tespit edilen 10 maske üreticisi ve satıcısı hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.
💰 Ekonomi & İş dünyası
● WSJ: Türkiye aylar önce döviz piyasasında milyarlarca dolar harcadı

ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), “Ekonominin üzerine salgının ağırlığı çökerken, Türkiye döviz krizini önlemeye çalışıyor” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Ankara’nın, koronavirüs krizi başlamadan aylar önce Türk Lirası’nı güçlendirmek için döviz piyasasında milyarlarca dolar harcadığını” yazdı.

● Trump’tan Musk’a destek: Çalışmasına izin verin

ABD Başkanı Donald Trump, California’da işyeri ve fabrikaların kapalı tutulması talimatına uymayan Tesla Ceo’su Elon Musk’ı desteklediğini açıkladı. Trump ayrıca California eyalet yetkililerine, Tesla’nın çalışmalarına izin vermesi çağrısında da bulundu. Musk dün gece attığı tweette, “Ben de bugün herkes gibi sahada olacağım. Biri tutuklanacaksa, o kişi ben olmak istiyorum” demişti.

🌍 Dünya
● ‘Bende koronavirüs var’: Tükürüklü saldırıya uğrayan görevli öldü

🇬🇧 Londra’da bir tren istasyonu görevlisi, yolculardan birinin “Bende koronavirüs var” diye bağırarak üzerine tükürüp öksürmesi sonucu Covid-19’a yakalanarak hayatını kaybetti. Solunum yolları hastası olan 47 yaşındaki Belly Mujinga, Victoria tren istasyonunda mart ayında uğradığı saldırıdan birkaç gün sonra hastaneye kaldırılarak solunum cihazına bağlanmıştı.

● Güney Kore’de gece kulübünden çıkan ‘yeni dalga’da vaka sayısı 102

🇰🇷 Başkent Seul’deki eğlence hayatının merkezi Itaewon bölgesinde bir gece kulübünden patlak verdiği sonucuna varılan salgında vaka sayısı 102 oldu. Yeniden açılan gece kulüplerinde hafta sonu eğlenmeye giden kişiler arasında yayılan hastalık ülkede ikinci dalga endişesi yarattı.

💬 Köşe vuruşu
● ‘COVID-19 ile geçen ilk iki ayın dökümü’

Sedat Ergin: “Türkiye nisan ayında dünyadaki en çok vaka sıralamasında yedinciliğe kadar çıkmışken, vakaları tırmanma eğilimine giren Rusya ve Brezilya’nın önüne geçmesi sonucu mayıs ayının ikinci haftasında dokuzunculuğa inmiş bulunuyor. Önceki gün itibarıyla 138 bin 657 vaka açıklayan Türkiye’yi İran ve Çin izliyor.”

● ‘Müjde… İşsizlik yine düştü!’

Murat Muratoğlu: “İşsizleri hesaplarken 6 aydan fazla iş arayıp bulamayanlar işsizlik listesinden çıkartılıyordu eskiden… Sonra bu süre 3 aya düşürüldü. O da işsizliği azaltamayınca 4 hafta iyidir denildi. Eğer işsiz olarak 5 hafta önce başvurmuşsanız, sürpriz! İşsiz değilsiniz…”

📰 Medya
● Trump’tan soru soran muhabire: Bu soruyu Çin’e sor

CBS muhabiri Weijia Jiang, basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ı kızdıran bir soru sordu. Çin asıllı olan ve 2 yaşında ABD’ye göç eden muhabir, her gün ABD’de daha fazla vaka görüldüğü ve insanların hayatını kaybetmeye devam ettiği halde test sayısının neden küresel bir rekabete dönüştüğünü sordu. Trump ise soruya ”Bana sorma, Çin’e sor” diye yanıt verdi.

● RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği ceza mahkemeden döndü

İdare mahkemesi, RTÜK’ün Ayşenur Arslan’ın sunduğu Medya Mahallesi programına verdiği ‘beş kez yayın durdurma’ cezasının yürütmesini durdurdu. Arslan, bugün program saatinde konuğu gazeteci Şirin Payzın’la kameraların karşısına çıktı.

● Basın İlan Kurumu’ndan Evrensel’e ilan kesme cezası

Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel gazetesinde 24 Şubat 2020’de İhsan Çaralan imzasıyla yayınlanan “Hükümet vatandaşına şehit olmayı vadeder mi?” başlıklı yazı nedeniyle, gazetenin beş günlük ilanını kesti. Savcılık tarafından da incelenen yazı için soruşturmaya gerek görülmemişti.
☘️ Ekoloji
● Rize’de bal ormanlarının taşocağına dönüşmesine izin çıkmadı

Rize’de Hemşin ile Çayeli arasındaki bal üretim ormanına kurulması planlanan bazalt ocağına yerel mahkeme karşı çıkmış, Danıştay ise bu kararı bozmuştu. Danıştay’ın bozma kararına rağmen Rize İdare Mahkemesi ilk kararında ısrarcı oldu ve bal ormanına bazalt ocağı yapılmasına bir kez daha izin vermedi.

⛹🏻‍♀️ Spor
● Fenerbahçe: Bir kulüp çalışanının testi pozitif

11 Mayıs Pazartesi günü tüm futbolcu, teknik ekip ve çalışanlarına Covid-19 testi yapıldığını duyuran Fenerbahçe, bir çalışanın testinin pozitif çıktığını duyurdu. Böylece kulüpte geçen haftadan bu yana toplamda iki kulüp çalışanına Covid-19 tanısı konmuş oldu.

● Ada Sahilleri: Spor basını ve 1990’lar

Deneyimli spor gazetecileri Mert Aydın ve Alp Ulagay, 1990’larda Türkiye’deki spor basınının durumunu dönemin dergileri ve gazeteleri üzerinden konuşuyor. Sohbet aynı zamanda basına açık takım idmanlarından tamamen kapalı döneme nasıl geçildiğini de irdeliyor.
💾 Teknoloji
● Twitter’dan Covid-19 önlemi: Tartışmalı tweetlere uyarı mesajı eklenecek

Twitter, koronavirüs ile ilgili tartışmalı ya da yanlış bilgiler içeren paylaşımları etiketleyerek kullanıcılarını uyaracağını duyurdu. Bu kapsamda bazı ‘tweet’ler dolaşımdan kaldırılmasa da tartışmalı bilgi içerdikleri yönünde fişlenerek dolaşımda kalacak.

● Pandemide yükselenler: PayPal

Online ödeme sistemi sunan PayPal üzerinden 1 Mayıs 2020 günü yapılan işlem sayısı, şirket tarihinde bir rekor kırdı. Nisan ayında PayPal‘a 7.4 milyon yeni aktif hesap eklendi. Geçmişte Türkiye’de de hizmet veren PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gerekçesiyle 2016 yılında pazardan çekilmişti.

🎧 Günün podcasti
Türkiye tiyatrosunun en önemli isimlerinden Ferhan Şensoy, sosyal medyadan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor: “Trump, Putin, Çorumlu Boris, Tosuncuk, Kim Jong-un ve ismini vermek istemediğim şahısla yemek yemek isterdim. Hesabı Trump’a yıkardım…”
🎞 Ekran
● Herkes orada: ‘Breaking Bad’ temalı Monopoly oyunu geliyor

Kültleşen dizi ‘Breaking Bad’ temalı ‘Monopoly’ oyunu, çok yakında Walter White ve Jesse Pinkman’ın maceralarını masalara taşıyacak. Her ‘Monopoly’ oyununda olduğu gibi bazı önemli semboller, diziye dair kimi detayları temsil edecek. Diziye özel kurgulanan ‘Monopoly’ haritasını Saul Goodman’ın hukuk bürosu ve Los Pollos Hermanos gibi tanıdık mekânlar oluşturuyor.

🎞 Edebiyat
● 66. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi Ethem Baran oldu

66. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi Ethem Baran oldu. Ödül, yazarın ‘Döngel Dünya adlı eserine oybirliğiyle verildi. Ethem Baran’ın portresi

● Yayıncılık sektörünün salgınla mücadelesi

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, salgının Türkiye’de yayıncılık sektörünü nasıl etkilediğini, bu süreçte birlik olarak hangi girişimde bulunduklarını ve devletten ilk etapta nasıl bir destek beklediklerini anlattı.

📖 Ne okusam?
● Yasaklanan zehirli madde Türkiye’de neden kullanılıyor?

Gıda mühendisi Bülent Şık: “Avrupa Birliği ülkelerinde yeraltı sularını kirlettiği ve insanlarda üreme sağlığını bozucu etkiler gösterdiği için kullanılması yasaklanan zehirli kimyasal maddelerden biri olan Thiacloprid, Türkiye’de neden kullanılıyor?”

🎵Ne dinlesem?
● David Gilmour – Live At Pompeii

Efsanevi İngiliz rock grubu Pink Floyd üyesi David Gilmour’un 2016 yılında Pompeii’de solo olarak verdiği konserin kaydı yayınlandı.

📺 Ne izlesem?
Komedyen Cem Yılmaz, ‘internet ekipler amiri’ Serdar Kuzuloğlu ve teknoloji yazarı Timur Sırt, 2007 yılında Türkiye’deki internet hızını ve hayatımızdaki etkisini konuşuyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın