Zor günler: Ankara dış finansman arıyor

🖐🏻 Editörden
☀️ Kapsül, kısa süre sonra ‘hafta sonu özel bülteniyle’ de posta kutunda olacak. Pazartesi günü görüşmek üzere. İyi bir hafta sonu geçirmen dileğiyle.

📝 Bazı e-posta sağlayıcılarında Kapsül bültenlerinin tamamı görüntülenemiyor olabilir. Lütfen sayfanın sonuna kadar inip, ‘View Entire Message’a tıklayarak bültenin tamamını okuduğundan emin ol.

💰 Dilersen Patreon ya da Kreosus üzerinden Kapsül’e maddi destekte bulunabilirsin.

📣 Günün sözü
Yasağa rağmen Küçükçekmece Menekşe Sahili’nde denize giren Metin Kılınç: “Kafayı yedik evde dura dura. Biraz da denize girip virüs stresini atalım.”
📰 Gündem
● Dört günlük sokağa çıkma yasağı bu gece başlıyor

14 büyükşehir ve Zonguldak’ta dört günlük sokağa çıkma yasağı bu gece başlıyor. Yasak 19 Mayıs gecesine kadar sürecek. Yasak detayları, açık olacak kurum ve işletmelerin bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 Ahmet Türk’ten Meral Akşener’e: 6 milyona ters düşmektir

Kayyum atanan Mardin’in belediye başkanı, HDP’li Ahmet Türk’ten Meral Akşener sözlerine yanıt geldi. Türk, ”Böyle haksız ve ötekileştirici bir dili bir siyasi lider kullanmamalı. Kendilerini eleştirebiliriz kendileri de bizi eleştirebilir ama ‘HDP, PKK demek’ gibi bir cümleyi sarf etmek 6 milyon insanın düşüncelerine ters düşmek demektir” dedi.

▶︎ İYİ Parti lideri Meral Akşener bir konuşmasında, PKK ile HDP’nin aynı yerde konumlandığını iddia etmişti.

▶︎ Ahmet Türk, dünkü açıklamasında da Sırrı Süreya Önder’in iddiasını hayretle karşıladığını söylemişti: ”Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır’. Önder, Akşener’in sözlerine ”Seçim öncesinde İYİ Parti’den HDP ile görüşmeye gelenler oldu” karşılığını vermişti.

● Bakanlık ‘normalleşme’ sürecinde uygulanacak 13 yeni rehber yayımladı
‘Normalleşme’ sürecinde uygulanacak Covid-19 tedbirlerine ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 13 rehber daha bakanlığın internet sitesinde yayınlandı. Maskesiz olan veya maskeyi uygun kullanmayan müşterilerin bakkallara alınmaması istendi.

● Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye yardımları kesmedi

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’ye gidecek üyelik katılım yardımlarının kesilmesini isteyen öneri reddedildi. Türkiye’ye 4.4 milyar avro ayrılmıştı ancak son yıllarda yapılan kesintilerle bu miktar 3.5 milyar avro seviyesine geriledi. Önümüzdeki yedi yıllık bütçe döneminde Türkiye’ye yapılacak yardım miktarı ise henüz kesinleşmedi.

 Bakan: İstanbul ve Ankara’nın atık sularında bulgulara rastladık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul ve Ankara’daki atık sularda koronavirüs olup olmadığına dair çalışma yaptıklarını, birtakım bulgulara rastladıklarını söyledi. Bakan, bunların ayrıntısı hakkında bilgi vermedi.

● Çalışmak serbest, virüs kapmak yasak

İşçileri salgın koşullarında çalıştıran Merinos fabrikasının yönetim kurulu, iş yerine astığı duyuru ile koronavirüs bulaştığı tespit edilen işçiye cezai işlem uygulayacağını bildirdi.

● İstanbul’daki AVM’lere klima yasağı

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, önceki akşam Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplandı. Toplantıda, yasakların kalkmasıyla yığılma olan AVM’ler konuşuldu. Toplantı neticesinde İstanbul’da AVM’lere klima yasağı getirildi. AVM’leri denetlemek için de bir ekip kuruldu.

● Gökçek paylaşımı yapan yargıç görevinden uzaklaştırıldı

Grup Yorum’un hayatını kaybeden üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili paylaşım yapan hakim Ayşe Sarısu Pehlivan, tedbiren görevinden uzaklaştırıldı. Aynı zamanda Yargıçlar Sendikası Başkanı da olan Karşıyaka Hakimi Pehlivan hakkında soruşturma başlatılmıştı.

🦠 Covid-19
● Bakan Koca: “Test sayımız düne göre fazla. Vaka sayımızda kısmi artış var.”
– Bugünkü test sayısı: 38 bin 565
– Toplam test sayısı: 1 milyon 547 bin 389
– Yeni vaka sayısı: bin 708
– Toplam vaka sayısı: 146 bin 457
– Bugünkü ölüm sayısı: 48
– Toplam ölüm sayısı: 4 bin 55
– Bugün iyileşen hasta sayısı: 2 bin 103

– Toplam iyileşen hasta sayısı: 106 bin 133.

Grafiklerle Türkiye’de koronavirüs vaka ve can kaybı sayıları

🌍 Dünyada ise toplam vaka sayısı 4 milyon 584 bini geçti, ölüm sayısı 305 bini aştı. İyileşen hasta sayısı 1 milyon 736 bin 23.

🇺🇸 ABD, 1 milyon 467 bin 702 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke.

● Türkiye’deki vakalar: En sık görülen şikayet öksürük, ölüm oranı 3.8 

New England Journal of Medicine’da bir rapor yayımlandı. Türkiye’deki koronavirüs vakalarına dair Türkiye’den 174 hekimin imzasını taşıyan raporda, 125 farklı hastane verisi incelendi. Buna göre pozitif vakalarda ölüm oranı yüzde 3.8 olarak saptandı. En sık görülen şikayet ise yüzde 68.7 ile öksürük.

● Meslek örgütlerinden bakanlığa: Araştırmalara müdahale etmeyin

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanlığı’ndan bilimsel araştırma süreçlerine müdahale edilmemesini talep etti. Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu 27 kurum, Covid-19 ile ilgili araştırma yapacakların Sağlık Bakanlığı’na başvurma zorunluluğu getirilmesine tepki gösterdi.

● DSÖAvrupa sonbahardaki ikinci dalgaya hazırlıklı olsun

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), önümüzdeki sonbaharda gelebilecek ikinci koronavirüs dalgası için Avrupa’nın hazırlık yapması gerektiğini söyledi. Avrupa’da sonbaharda yeni grip veya kızamık dalgasının da beklendiğini belirten DSÖ, “Şimdi kutlama değil hazırlık yapma zamanı” dedi.

● Araştırma: Koronavirüs bağırarak konuşunca da bulaşıyorABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, virüsü taşıyan bir kişinin maskesiz şekilde yüksek sesle konuşması ya da bağırması durumunda etrafa yayılan virüslü tükürük damlacıklarının havada 8 ila 14 dakika kalabildiğini kanıtladı.

● Araştırma: Erkekler maske takmayı ‘zayıflık göstergesi’ olarak görüyor

ABD ve İngiltere’deki enstitülerin ortak araştırmasına göre, erkekler maske takmayı ‘zayıflık göstergesi’ olarak görüyor, ‘havalı’ bulmuyor ve ‘utanç verici’ olarak niteliyor.
💰 Ekonomi & İş dünyası

● Ankara dış finansman arayışında: Tokyo, Londra, Pekin ve Katar’la temas

Reuters‘a konuşan yetkililerin verdiği bilgiye göre, Ankara yeni döviz takas hattı (swap) kurmak için Tokyo ve Londra ile görüşüyor. Ayrıca mevcut  swap imkanı hacmini artırmak için de Pekin ve Katar ile temas halinde.

● Bütçe nisan ayında 43,3 milyar lira açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, nisan ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi Nisan ayında 43 milyar 198 milyon lira ve Ocak-Nisan döneminde 72 milyar 779 milyon lira açık verdi.

🌍 Dünya
● İtalya sokaklarından: İkinci aşamada gündelik hayat nasıl?

Covid-19’un en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’da, 4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren önlemleri gevşetilmeye başladı. NTV Roma muhabiri Esma Çakır, İtalyanların daha stresli olduğu ifade edilen ikinci aşamanın ilk adımında gündelik yaşamının nasıl etkilendiğini görüntülerle anlattı.

● Avrupa sahillerinde hareketlilik: Yunanistan 515 plajı açma kararı aldı

Avrupa içinde yaz sezonunda seyahatlerle ilgili hazırlıklar hız kazanırken, Akdeniz’e kıyısı bulunan tatil ülkelerinde hareketlilik başladı. Yunanistan yarın 515 plajı açma kararı aldı, Fransa ve İtalya’da da bazı plajlar açıldı.

● Covid-19 etkisi: Taşıyıcı annelerin doğurduğu bebekler Ukrayna’da kaldı
Taşıyıcı annelerin doğurduğu 30’dan fazla bebek, biyolojik ebeveynleri koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle seyahat edemeyince, doğdukları Ukrayna’da kaldı. Bebeklere şimdilik Kiev yakınlarındaki bir otelde bakılıyor. Taşıyıcı annelik Ukrayna’da büyük ve yasal bir sektör.
💬 Köşe vuruşu
● ‘Erdoğan’ın S-400 kararlılığında değişiklik yok’

Kübra Par: “Koronadan dolayı trafik yavaşladı ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400’ler konusundaki kararlılığında bir değişiklik yok. ABD ile F-35 krizinin aşılması kolay değil çünkü Ankara’ya göre ABD maksimalist taleplerde bulunuyor. “S-400’leri iade edin ya da aktive etmeyin” dışında makul bir alternatif sunmuyor. Bu yüzden müzakere süreci tıkanmış durumda.”

● ‘Önder’in konuşması gerekiyor’

Saygı Öztürk: “Yakın dönemin ‘çok şey bilen’ isimlerinden olan Sırrı Süreyya Önder, isim vermeden İYİ Parti’den seçim döneminde kendisine gelen olduğunu belirtiyor ama bunun kim olduğunu açıklamıyor. İYİ Parti yetkilileri böyle bir görüşmenin yapılmadığında ısrarcı olduğuna göre Önder’in de yalancı duruma düşmemek için bildiklerini yer, zaman vererek, tanık göstererek açıklaması gerekiyor. Aksi halde Önder’e güven kalır mı?”

🗞 Medya
● RTÜK ‘büyütmedi’: Sevda Noyan’ın sözlerine ceza vermeye gerek yok

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın “15 Temmuz kursağımızda kaldı” sözleri için “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” diyerek cezaya gerek olmadığını söyledi.

● Gazeteci Barış Pehlivan’ın darp edildiği görüntüler yayınlandı

Bir MİT mensubunun cenazesinin haberleştirilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada 6 Mart’tan bu yana Silivri’de tutuklu bulunan gazeteci Barış Pehlivan’ın, cezaevinde bir gardiyan tarafından darp edildiği görüntüler yayınlandı.

⛹🏻‍♀️ Spor

● TFF’den ‘Baskı var’ diyen Altaylı’ya: Hayal ürünü iddialar

Habertürk yazarı Fatih Altaylı köşesinde, liglerinin başlama nedenini bahis şirketi Şans Girişim ve yayıncı Bein Sports’un Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) baskısı olduğunu yazdı. TFF’den yapılan açıklamada, Altaylı’nın iddialarının ‘hayal ürünü’ olduğu belirtildi.

● Almanya birinci futbol ligi Bundesliga 16 Mayıs’ta başlıyor

Bayern Münih’in lider olduğu Bundesliga yarın (16 Mayıs) seyircisiz oynanacak maçlarla başlayacak. Ligde dokuz hafta oynanacak. Bundesliga ve Bundesliga 2’de yer alan 36 kulüpte yer alan 10 kişide Covid-19 vakası tespit edilmişti.

  • Kamp yaptıkları otelden ayrılıp diş macunu ve vücut kremi almaya giden Augsburg Teknik Direktörü Heiko Herrlich ve özel işleri nedeniyle otelden ayrılan Düsseldorf’un kaptanı Oliver Fink, ‘karantina kurallarını ihlal’ gerekçesiyle bu hafta sonu takımlarıyla sahada olamayacak.
💾 Teknoloji
● Facebook, Giphy’yi 400 milyon dolara satın aldı

Facebook, GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi 400 milyon dolara satın aldı. İnternet dünyasının en geniş GIF kütüphanesine sahip olan Giphy’nin Facebook, Instagram ve Whatsapp’a entegre edilmesi planlanıyor.

📚 Edebiyat
● 49. Orhan Kemal Roman Armağanı: ‘Bir Dava’ romanıyla Ayhan Geçgin 

49. Orhan Kemal Roman Armağanı, Metis Kitap etiketiyle yayımlanan “Bir Dava” adlı romanıyla Ayhan Geçgin’e verildi. Ödül töreninin ileri bir tarihte yapılması planlanıyor.

🎧 Günün podcasti
Gazeteci Mirgün Cabas, ‘Nasıl Gidiyor Karantina?’ podcastinde Zülfü Livaneli’ye evde geçen günlerini soruyor.
🎞 Ekran

● ‘Scarface’ yeniden

Luca Guadagnino’nun yönetmenliğini üstleneceği yeni ‘Scarface’ filminin senaryosu, Joel ve Ethan Coen kardeşlere emanet. Film, orijinal hikâyeden yola çıkacak ve hem 1932 yapımı Howard Hawks filmi hem de 1983 yapımı Brian De Palma filmine kimi referanslar verecek. Fakat bu kez filmin geçeceği yer Los Angeles olacak.

📖 Ne okusam?
Yıllardır hayvan barınakları ve besleme noktalarında gönüllü olarak çalışan Burcu Çağlayan, Türkiye sokaklarında yaşayan hayvanlarının pandemiden nasıl etkilendiğini anlatıyor.
🤣Neye gülsem?
● ‘Aracımı sakın alma’ ilanı

Cemil İslamov, sahibi olduğu 97 model Ford Ka araç için bir internet ilanı yayınladı. İkinci el araç ilanı jargonunu ti’ye alan İslamov, aracının aslında neden satın alınmaması gerektiğine dair maddeler sıraladı.

  • Ciddi alıcılar ulaşsın: Yarı ciddi ve espriyi seven alıcılar da ulaşabilir.
  • Dosta gidecek: Dosta da, düşmana da, akrabaya da yakışmaz. Dosta gidecek mi?… Belki de gidecek, amma gittikten sonra hala dost kalabileceğinizi sanmıyorum.
  • Klima: İnşallah kliması yoktur bu aracın. Çünkü varsa, hiç çalışmadı. Çalıştıramadım ya da. Dediğim gibi, inşallah yoktur.
🎵Ne dinlesem?
İklim aktivisti Greta Thunberg, Pearl Jam’in ‘Retrograde’ videosunda bir falcıyı canlandırdı ve iklim krizine karşı harekete geçilmediği takdirde yaşanacakları gösterdi.
📺 Ne izlesem?
Doğal güzellikleriyle ünlü Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dan Čapljina şehrine trenle 163 kilometrelik bir yolculuk. Güzergahta 60 köprü ve 99 tünel yer alıyor. Rota, Bosna Hersek’i Adriyatik kıyılarına bağlıyor.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın